Vještačka inteligencija mora ostati korisna za čovječanstvo

“Naučnici koji godinama proučavaju vještačku inteligenciju zaključili su da je bezbjednost na tom polju od krucijalne važnosti. Ja se potpuno slažem sa njima i zato sam donirao 10 miliona dolara"
1 komentar(a)
Ilon Mask, Foto: Wikipedia
Ilon Mask, Foto: Wikipedia
Ažurirano: 18.01.2015. 08:04h

Samo dva dana nakon što se pridružio naučnicima u otvorenom pismu u kome se upozorava na opasnosti koje nosi sofisticirana vještačka inteligencija, Ilon Mask je donirao 10 miliona dolara za program koji će osigurati da ova grana nauke ostane korisna za čovječanstvo.

Mask je donirao 10 miliona dolara institutu “Future of Life” (FLI), volonterskoj, neprofitabilnoj, istraživačkoj organizaciji koja se bavi “ublažavanjem potencijalnog rizika sa kojim se čovječanstvo može suočiti usljed razvoja vještačke inteligencije”.

Ilon Mask, izvršni direktor Tesla Motorsa i kompanije Space X, rekao je da je vještačka inteligencija potencijalno veća opasnost za čovječanstvo od atomskih bombi.

“Naučnici koji godinama proučavaju vještačku inteligenciju zaključili su da je bezbjednost na tom polju od krucijalne važnosti. Ja se potpuno slažem sa njima i zato sam donirao 10 miliona dolara. Želja mi je da vještačka inteligencija isključivo bude korisna za čovječanstvo” rekao je Mask.

Međutim, postoji veliki broj onih koji naučnicima zamjeraju što previše novca i priče odlazi na stručne termine kao što su “klasifikacija slika, prepoznavanje govora, automatsko-mašinsko prevođenje, sistemi za pitanja i odgovore”, umjesto što istražuju na koje tačno načine vještačka inteligencija može pomoći čovječanstvu.

“Nakon što su vlada i velike industrijske kompanije konačno počele da prepoznaju vještačku inteligenciju kao tehnologiju koja bi mogla promijeniti svijet, do sada je uloženo vrlo malo novca u istraživanje pozitivnih aspekata koja ova grana nauke može donijeti društvu” kaže Entoni Egvajer, suosnivač instituta FLI.

Mask se pridružio Stivenu Hokingu i drugim naučnicima u otvorenom pismu u kome mole istraživače koji se bave vještačkom inteligencijom da pomno prouče pozitivne prednosti ove grane tehnologije, odnosno da istraže sve načine na koji se ona može kontrolisati.

“Najbolje bi bilo da predupredimo sve negativne okolnosti mnogo prije nego što se dese. Neke od njih mogu biti toliko strašne, da u ovom momentu ne možemo reći da li i kada bismo bili u stanju da se oporavimo. Štaviše, moramo biti spremni i na scenario u kome svijet ne bi uspio da se oporavi. Kada je rizik tako veliki, moramo biti proaktivni, a ne reaktivni” zaključio je Ilon Mask.

Ilon Mask i Stiven Hoking su već izražavali bojazan povodom nemogućnosti kontrole vještačke inteligencije.

Bonus video: