Kombinacije hrane koje su loše za varenje

Namirnice su drugačije i svaka djeluje drugačije na sistem za varenje. Sve imaju dobre i loše strane
171 pregleda 2 komentar(a)
ručak, hrana, Foto: Shutterstock
ručak, hrana, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 12.11.2013. 11:52h

Jedete zdravo, a ipak vam je varenje loše? Možda su u pitanju loše kombinacije hrane. Evo šta nije preporučljivo da miješate ili ćete imati problem s gasovima, nadutošću i stomačnim grčevima.

Namirnice su drugačije i svaka djeluje drugačije na sistem za varenje. Sve imaju dobre i loše strane. Neke su recimo, vrlo zdrave, ali se zato teško vare. Kada jedete različite namirnice, enzimi se “sukobljavaju” onda nastaju problemi sa varenjem. Zato je važno da imate ove smjernice na umu.

Ne jedemo da bismo se samo natrpali i umirili glad. Obrok je važan dio našeg dana. Ne žurite, pokušajte da jedete smireno i opušteno. Kada jedete nervozni, uznemireni, tijelo hranu teže vari, jer registruje da je organizam u stanju panike. Zato, takođe, nije preporučljivo ni da jedete i istovremeno obavljate neke druge zadatke, poput vožnje ili hodanja.

Voće

Svježe voće je uvijek potrebno jesti samo, bez kombinovanja. Voće se brzo vari, ali ako dođe u direktan dodir s drugom hranom može doći do pojave fermentacije u stomaku, što svakako nije dobro.

Proteini i skrob

Hranu bogatu proteinima nije dobro miješati sa onom bogatom skrobom. Skrobu je potrebno alkalno okruženje, a proteinima kisjelina. Zato kada se kombinovani nađu u stomaku može doći do pojave nadutosti i gasova. Iako vam možda zvuči čudno, jer ova jela često kombinujemo, ali trebalo bi izbjegavati da jedete tjesteninu, pirinač, hljeb i krompir sa piletinom, svinjskim mesom ili ribom.

Tijelu je potrebno vrijeme da svari proteine, posebno iz mesa. To može da uspori sistem za varenje. Puno različitih izvora proteina u jednom obroku možda i nije najbolji izbor, posebno ako vam je želudac osjetljiv – jaja i meso; sir i orašasti plodovi, sir i jaja …

Što se tiče skroba ne bi ga trebalo miješati sa izvorima šećera. Što, ponovo, narušava ideju o našim omiljenim slasnim kombinacijama. Nutricionisti onima sa osjetljivim želucem savjetuju da izbjegavaju kombinovanje džemova, želea i slatkih sirupa sa hljebom ili kolačima.

Meso na zadnjem mjestu

Prvo obično jedete hranu koja se najlakše vari, pa je slijedi ona teže varljiva. Zato bi meso trebalo da dođe na kraju. Takođe, ne kozumirajte vodu tokom obroka. Najbolje je da je pijete pola sata ili sat vremena nakog obroka.

Samo 20 do 30 minuta treba organizmu da prevari vodu i sokove, slijede ih voće, povrće, supe i šejkovi (30 do 40 minuta), za žitarice i hranu bogatu skrobom potrebna su 2 do 3 sata za varenje. Ipak, meso i mahunarke najduže se zadržavaju u želucu – i više od tri sata.

Bonus video: