Znate li zašto je peršun toliko zdrav?

Korijen je takođe ljekovit i ukusan začin, a najčešće se stavlja u supe i čorbe
286 pregleda 3 komentar(a)
Ažurirano: 03.10.2013. 12:11h

Peršun je biljka koja se uzgaja svuda u Evropi. List se koristi kao začin, dok je korijen u mnogim jelima nezaobilazno povrće.

Osim u ishrani, koristi se i za dekorisanje tanjira i specijaliteta. Ipak, iako ga ima svuda, mnogi ne znaju koliko je on zapravo važan za održavanje ravnoteže u našem organizmu.

Lišće ima vrlo prijatan miris, bogato je eteričnim uljima (ima čak 42 različita sastojka),provitaminom A i kompleksom B vitamina. Po količini vitamina C peršun daleko premašuje limun i pomorandžu, jer u 100 grama ima čak 166 miligrama. Termičkom obradom gubi hranljiva svojstva, pa ga je najbolje jesti u svježem stanju ili osušenog, zamrznutog i konzerviranog u soli.

Korijen je takođe ljekovit i ukusan začin, a najčešće se stavlja u supe i čorbe.

Peršun je snažan diuretik, podstiče izbacivanje tečnosti iz organizma, reguliše krvni pritisak, smiruje nervni sistem, poboljšava imunitet, a sok ili čaj od ove biljke u narodnoj medicini koristio se kao lijek za slabovidost. Osim toga pojačava cirkulaciju, ublažava probleme sa bešikom i mokraćnim kanalima, čisti organizam od toksina, poboljšava krvnu sliku, otklanja groznicu i upalu očiju, ljekovit je za bubrege, kožu i jetru, sprečava da dođe do iritacije uslijed uboda insekata.

Da biste ga imali svježeg tokom godine, primijenite sljedeći recept: operite lišće u vodi i umotajte ga u suvu, čistu, pamučnu krpu, ostavite da odstoji tokom noći kako bi se prosušio, sjutradan ga sitno isjeckajte i stavite u staklene tegle, a svaku teglu napunite kuhinjskom solju i stavite u zamrzivač.

Galerija

Bonus video: