Rusija prvi put na krovu Evrope u post SSSR eri

Odbojkaši iz najveće zemlje na svijetu su u finalu šampionata u Danskoj i Poljskoj savladali Italiju sa 3:1 (25:20, 25:22, 22:25, 25:17) i osvojili prvo evropsko zlato u post SSSR eri
76 pregleda 1 komentar(a)
Odbojkaši Rusije, Foto: Www.cev.lu
Ažurirano: 29.09.2013. 18:46h

Pune 22 godine čekali su Rusi da dođu do 13. titule prvaka Evrope. I napokon su dočekali - odbojkaši iz najveće zemlje na svijetu su u finalu šampionata u Danskoj i Poljskoj savladali Italiju sa 3:1 (25:20, 25:22, 22:25, 25:17) i osvojili prvo evropsko zlato u post SSSR eri.

Tim Andreja Voronkova je izgubio prvi meč na prvenstvu od Njemačke (3:0), a onda je redom rušio sve rivale - Češku (3:0), Bugarsku (3:1), Slovačku (3:0), Francusku (3:1), Srbiju (3:1) i na kraju Italiju.

U pobjedničkom timu istakli su se korektor Nikolaj Pavlov sa 16 poena, te 218 centimetara visoki srednji bloker Dmitrij Muserskij sa 15 i primač Jevgenij Sivoželjez sa 13.

"Azure" je predvodio korektor Luka Vetori (21), a dvocifren je bio još samo srednjak Emanuele Birareli (11). Dragan Travica je osvojio sedam poena, što je za tehničara odlična statistika.

Rusija je prošle godine prekinula prokletstvo i fenomenalnim preokretom u finalu Olimpijskih igara protiv Brazila stigla do prvog zlata na velikim takmičenjima kao nezavisna zemlja.

Sada su ponovo na najvišoj stepenici pobjedničkog postolja, iako su nakon Londona promijenili sve - otišao je selektor Vladimir Aljekna, a u Danskoj i Poljskoj nisu nastupili ni kapiten Taras Htej, Sergej Tetjuhin, Aljeksandr Sokolov, Jurij Berežko, Aljeksandr Butko, Aljeksandr Volkov i Aljeksej Območajev.