"Sporne knjige": Bibliotekarska zabranjena lista u SAD

Kancelarija za intelektualne slobode udruženja bibliotekara primila je prošle godine 464 pritužbe što je skok od 25 posto u odnosu na 2011
0 komentar(a)
Toni Morison, Foto: Boston.com
Toni Morison, Foto: Boston.com
Ažurirano: 16.04.2013. 12:14h

Erotski roman E.L. Džejms "Pedeset nijansi - Siva" našao se u probranom društvu nobelovke Toni Morison, kao i miljenika kritike Haleda Hoseinija, na listi knjiga zabranjenih u bibliotekama u SAD.

Trilogija "Pedeset nijansi" koja se u SAD pojavila prošlog proljeća povučena je iz biblioteka u Džordžiji i Floridi

Erotska trilogija Džejmsove se našla na 4. mjestu godišnje liste "spornih knjiga" koju sastavlja Američko udruženje bibliotekara. Na listi se nalaze djela koja su mete pritužbi roditelja, nastavnika i javnosti zbog uvrjedljivog jezika ili seksualnog sadržaja.

Na prvom mjestu ovogodišnje liste našao se "Captain Underpants" Dava Pilkija zbog uvrjedljivog jezika i sadržaja neprimjerenog za djecu. Potom slijedi nagrađivani "The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian" Šermana Aleksija, "Thirteen Reasons Why" Džeja Ašera. Na listi je i nobelovka Toni Morison sa romanom "Voljena" koji tu našao zbog seksualnog sadržaja i vjerskog nasilja.

Na listi se međutim često nađu i djela izuzetno priznatih i cijenjenih autora poput Morisonove, Haleda Hoseinija i njegovog "Lovca na zmajeve"

"Uzbudljivo je biti na listi na kojoj se često nađu Mark Tven, Harper Li i Maja Angelou", naveo je Pilkli u saopštenju. "Ono što mene brine je da će neki roditelji vidjeti ovu listu i zabraniti svojoj djeci da pročitaju ''Kapetana'' iako sami nisu pročitali knjige".

Kancelarija za intelektualne slobode udruženja bibliotekara primila je prošle godine 464 pritužbe što je skok od 25 posto u odnosu na 2011. ali i dalje znatno niže nego 1980ih i 1990ih. Tačan broj knjiga koje se stvarno i sklone sa polica nije poznat.

Trilogija "Pedeset nijansi" koja se u SAD pojavila prošlog proljeća povučena je iz biblioteka u Džordžiji i Floridi jer je procijenjeno da je previše erotična i suviše loše napisana.

Na listi se međutim često nađu i djela izuzetno priznatih i cijenjenih autora poput Morisonove, Haleda Hoseinija i njegovog "Lovca na zmajeve", Džona Grina, Pitera Parnela i Džastin Ričardson, Žanet Vels...

Knjige koje se nađu na listi često su i mjera popularnosti. Posljednjih godina sa top 10 liste ispali su romani Dž. K. Rouling o Hariju Poteru, "Sumrak" Stefani Majer, "Igre gladi" Suzan Kolins.

Bonus video: