Lohti osvojio zlato na 400 metara mješovito

Lohti sa današnjom pobjedom ima ukupno četiri zlatne olimpijske medalje i nastavlja dominaciju u disciplini 400 metara mješovito.
Lohti, Foto: Beta AP
Ažurirano: 29.07.2012. 06:53h

Američki plivač Rajan Lohti osvojio je zlatnu medalju u disciplini 400 metara mješovito.

Do zlatne medalje Lohti došao ubedljivim trijumfom u vremenu od četiri minuta, pet sekundi i 18 stotinki, što je bilo više od tri sekunde prednosti u odnosu na drugoplasiranog Brazilca Tijaga Pereire. Treći je bio Japanac Kosuke Hagino.

Jedna od glavnih zvijezda sa prethodnih OI u Pekingu i višestruki svjetski rekorder, Majkl Felps ostao je bez medalje osvojivši tek četvrto mjesto, iako se očekivao duel sunarodnika Felpsa i Lohtija.

Felps je tako propustio priliku da postane prvi plivač koji je tri puta zaredom trijumfovao u istoj disciplini na olimpijskim igrama.

Ovo mu je bilo prvo izgubljeno olimpijsko finale poslije 16. avgusta 2004, kada je u Atini bio treći na 200 slobodno. Poslije toga trijumfovao je u 12 finala zaredom.

Uprkos današnjem neuspjehu, očekuje se da će Felps u Londonu osvojiti pet medalja i postati najtrofejniji sportista u istoriji Olimpijskih igara.

Sada taj rekord drži slavna sovjetska gimnastičarka Larisa Latinjina sa 18 medalja.