Ivica Kostelić stopama Janice – osvojio je veliki Kristalni globus

Kostelić je u današnjem spustu u Kvitfjelu osvojio 21. mjesto, što mu je bilo dovoljno da osigura veliki Kristalni globus, jer je njegov najbliži pratilac Švajcarac Didije Kuš bio sedmi
Ivica Kostelić, Foto: Reuters
Ažurirano: 12.03.2011. 12:17h

Nakon tri titule Janice Kostelić, Hrvatska je ponovo dobila osvajača velikog Kristalnog glubusa u Svjetskom kupu - pehar ostaje u porodici, pošto je Ivica Kostelić pet trka prije kraja ove sezone osigurao titulu, i ostvario najveći uspjeh u istoriji hrvatskog muškog skijanja.

Kostelić je u današnjem spustu u norveškom Kvitfjelu osvojio 21. mjesto, što mu je bilo dovoljno da osigura veliki Kristalni globus, jer je njegov najbliži pratilac, Švajcarac Didije Kuš završio na sedmom mjestu. Pet rka prije kraja, naime, Kostelić u generalnom poretku ima nedostižnih 1.324 bodova, dok je Kuš drugi sa 806.

"Konačno je i matematički potvrđeno da sam najbolji na svijetu i to pet trka prije samog kraja. Ne mogu sada reći ništa posebno, samo da sam jako veseo i da se veselim sa svojom ekipom koja je bila cijelo vrijeme sa mnom – ovo je za nas jako emotivan trenutak. Sjutra je još jedna važna utrka pa ću poslije nje biti spremniji za izjave", rekao je nakon trke Ivica Kostelić.

Ivica i Janica Kostelić su, tako, ponovili uspjeh koji su osamdesetih godina ostvarili Hani i Andreas Vencel iz Lihtenštajna, do danas bili prvi brat i sestra osvajači Svjetskog kupa. Interesantno, Hani i Andreas Vencel su jednom osvojili veliki Kristalni globus u istoj godini – 1980. Hani ima i trijumf iz 1978. godine…

Kostelić je ove sezone osvojio već mali Kristalni globus u superkombinaciji, a u karijeri ima još jedan takav trofej, u slalomu iz 2002. godine. Hrvatski skijaš je bio šampion svijeta u slalomu 2003. godine, a ima i tri srebra na Olimpijskim igrama u Torinu i Vankuveru, te bronzu u superveleslalomu na ovogodišnjem SP u Garmiš-Partenkirhenu.

Inače, pobjednik današnjeg spusta je Austrijanac Mihael Valhofer, koji je do četvrte pobjede u ovogodišnjem Svjetskom kupu, a 19. u karijeri, došao u vremenu od 1:45.92 minuta.

Drugi je bio njegov sunarodnik Klaus Krel 13 stotinki zaostatka, dok je treći bio Švajcarac Beat Fojc, pobjednik jučerašnjeg spusta, koji je ima 31 stotinku slabije vrijeme od pobjednika.

U Kvitfjelu je u nedjelju na programu pretposlednji superveleslalom ovogodišnjeg Svjetskog kupa.