Fara je poražen u psoljednjoj trci na 5.000 metara, prvi put nakon 2009. godien. Na SP u Londonu slavio je na 10.000 metara
117 pregleda 2 komentar(a)
Mo Farah, Foto: Reuters
Ažurirano: 12.08.2017. 20:48h

Sali Person, sjajna australijanka pokazala je da je van konkurencije u disciplini 100 metara sa preponama. Ona je do treće medalje na svjetskim prvenstvima, druge zlatne, u Londonu došla na impresivan način. Najbolje je startovala i od početka do kraja nije dozvloila protivnicama da uzmu što joj pripada. Person je slavila u vremenu 12,59 sekundi, četiri stotinke ispred Amerikanke Daun Nelson Harper (najbolje vrijeme ove sezone), dok je bronzanu medalju zaslužila Poljakinja Pamela Dutkievič (12,72 sekunde).

Tek 30-godišnja Person je nakon šest godina ponovo svjetska prvakinja, pošto je 2013. u Moskvi bila srebrna. Ima zlato sa OI u Londonu 2012. i srebro iz Pekinga 2008.

Ni u skoku uvis u kojem je naša zemlja imala jedinu predstavnicu na Svjetskom prvenstvu u Londonu, Mariju Vuković, nije bilo iznenađenja. Slavila je Ruskinja Marija Lasickene (ranije Kučina). Sjajna Ruskinja je imala samo jedan neprecizni skok i to na 199 centimetara, ali je odmah podigla letvicu na 201 i iz prve je preskočila tu, ali i visinu od 203 centimetra. Do visine od 201 centimetara, iz drugog pokušaja uspjela je i Ukrajinka Julija Levčenko, što joj je bilo dovoljno za srebro, ali i najbolji lični rezultat u karijeri. Bronzu je najboljim ličnim rezultatom sezone, 199 centiemtara, osvojila Poljakinja Kamila Ličvinko.

A senzacionalno, jedan od najboljih atletičara današnjice, Britanac Mo Fara, osvojio je tek srebro u trci na 5.000 metara. Njega je u foto finišu uspio da pobijedi Etiopljanin Muktar Edris (13:32,79 minuta). To je Fari prvi poraz u ovoj disciplini na velikim takmičenjima još od 2009.godine.

Fara je po tri puta bio evroipski i svjetski pobjednik i dva puta olimpijski šampion. Amerikanac Pol čelimo je bio treći (13:33,30).

U posljednjem finalu večeras, bacanju koplja, slavio je Njemac Johanes Feter hicem iz prve serije od 89,89 metara. Posljednja dva mjesta na pobjedničkom postolju pripalo je Česima sa najboljim ličnim rezultatima, Jakub Vadlejč ga je ostvario u drugoj seriji (89,73 metra), a Petr Fridrih u posljednjoj, šestoj seriji (88,32). Fridrih je tim hicem bukvalno oteo medalju Njemcu Tomasu Roleru, čiji je najbolji hitac iz druge serije bio za šest centimetara kraći.