Najbolji naslovi ove godine: U znaku Pinčona, Done Tart i Kucija

Književni kritičar Tim Martin pozabavio se istaknutim književnim naslovima beletristike, koja je 2013. plijenila pažnju
86 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 01.12.2013. 17:48h

Južnoafrički nobelovac Džon Maksvel Kuci, zagonetni američki majstor Tomas Pinčon, japanski kultni autor Rju Murakami (omiljeni pisac na Zapadu poznatijeg prezimenjaka Harukija, pisac romana “U miso supi”) našli su se među autorima romana koji su privlačili pažnju kritike i publike u godini koja lagano ističe. Evo kako britanski Telegraf vidi književnu 2013. godinu i naslove koji su je obilježili.

Književni kritičar Tim Martin pozabavio se istaknutim književnim naslovima beletristike, koja je 2013. plijenila pažnju.

Roman 'The Luminaries' nove književne zvijezde Elenor Katon, dobitnice nagrade Man Booker, sa 800 stranica najopsežniji je roman u istoriji te nagrade, a napisala ga je najmlađa dobitnica do sada (28). Po izboru kritičara 'roman koji zbog sjajne radnje i odličnog stila ne bi trebalo propustiti ove godine', prenosi Telegraf stav svoga kritičara.

Sljedeći je na listi 'The Goldfinch', treći roman Done Tart u proteklih dvadesetak godina. Opsežan roman koji na prvi pogled podsjeća na Dikensov stil pisanja vodi čitaoca kroz različite žanrove: od teen ljubavne priče, preko punokrvnog bildungsromana do trilera o prevari u svijetu umjetnosti. To je, po opisu kritičara, gotička priča za klince u maniru grafičkih novela, začinjena s dovoljno xanaxa, nasilja, izdaje.

Američki car paranoje Tomas Pinčon sa romanom 'Bleeding Edge' navodno je napisao svoje najimpresivnije djelo još od 'Mason & Dixon'. Radnja je smještena u 2001, neposredno prije 9. 11. Uzbudljiva priča o privatnom detektivu dokazala je da čak i u 76. godini Pinčon i dalje ostaje superioran u odnosu na brojne mlađe romanopisce. Nenadmašni majstor komplikovanja i dalje je u vrhunskoj formi.

'Tenth of December', prva zbirka priča Džordža Sondersa u posljednjih šest godina, puna je divnih jezičnih iskričavosti i mračne atmosfere.

Novi roman slavnog Dž. M. Kucija, 'The Childhood of Jesus', duhovit je roman o čovjeku i dječaku koji stižu u misterioznu zemlju (u kojoj govore španski) u potrazi za dječakovom majkom. Događaji ubrzanim tempom postaju čudnovati, a priča se razvija u smjeru apsurdističke Utopije.

'Kultna knjiga u nastanku', tako su opisali 'Strange Bodies', novi roman Marsela Terua. Priča počinje pojavljivanjem već preminulog naratora, zatim donosi moralne eseje Samjuela Džonsona, tajnoviti ruski eugenički program i bolne japanske vizure o krhkosti bivanja. Autor se u ovoj 'naučnoj romansi' poigrava pitanjima sjećanja, ljudskosti i uma.

'The Circle' je satirični triler Dejva Igersa, o velikoj kalifornijskoj firmi koja zapošljava genijalne dvadesetogodišnje idealiste kojima je cilj učiniti svijet boljim objavljivanjem svih svjetskih podataka i tajni preko Interneta. Iako pomalo smiješne premise, roman izvlači Igersov britki stil.

'From the Fatherland, With Love' Rjua Murakamija napisan je 2005, ali preveden je na engleski tek ove godine. Čudan i sugestivan politički roman donosi distopijsku sliku savremenog Japana.

Osamdesetpetogodišnja Džejn Gardem sjajna je u opažanju i seciranju ljudskih odnosa u novoj knjizi 'Last Friends', kojom završava trilogiju započetu s 'Old Filth'. Roman je duhovit i dirljiv te nudi novu perspektivu događaja opisanih u prvim dvjema knjigama.

'Lion Heart' Džastina Kartrajta bizarni je hibrid Da Vinčijevog koda u smislu narativa, istorijsko-špijunske priče i satire savremenog društva, ali postoji i veliki problem – antipatični i hladno opisani glavni junak koji će možda odbiti potencijalne čitaoce.

'Harvest' je navodno oproštaj Džima Krejsa od pisanja fikcije. Smješten je u udaljenu zajednicu zemljoposjednika koja se pod prijetnjama propasti pretvara iz idile u horor.

Roman Rejčel Kušner 'The Flamethrowers' smješten je u New York i Italiju 70-ih godina prošlog stoljeća i predstavlja svojevrsnu spisateljičinu himnu alternativnim umjetničkim pokretima.

'A Man in Love' druga je autobiografska knjiga slavnog norveškog pisca Karla Uve Knausgorda, u kojoj opisuje svoju krizu srednjeg doba, vrijeme braka u kojem romantične ljubavi polako nestaje, a pojavljuju se i djeca. Uz uznemirujuću neposrednost, autor je osvojio domaću publiku te ubrzano osvaja i stranu.

Iako je 'obećao samom sebi' da nikad neće odabrati žensku junakinju kao glavni lik svojih romana, španski pisac Havijer Marias u novoj knjizi 'The Infatuations' upravo je to učinio. Uz brojne digresije u radnji, ovo je njegov najnoviji, stilski izbrušen, filozofski napet i pomalo zlokoban - hit.

Mračniji tonovi

Za obožavaoce mračnijih tonova, tu je i 'The Tale of Raw Head and Bloody Bones' Džeka Vulfa, o poremećenom ljekaru XVIII vijeka, opsjednutom bolom.

Američki moderni klasik Vilijam H. Gas napisao je svoj treći roman, 'Middle C', u kojem opisuje život austrijskog doseljenika koji u Americi krivotvori svoje diplome i dolazi do statusa univerzitetskog profesora dok u slobodno vrijeme izrađuje privatni muzej ljudskih gadosti.

'Pišem zato što mrzim', kazao je autor, a u njegovu domišljatom, elegantnom i smirenom načinu pisanja provlači se jeza sadržaja o kojem progovara.

Meg Volicer zaslužna je za 'The Interestings', koji započinje opisom grupe dokonih tinejdžera, da bi nastavila pratiti njihove sudbine sve do srednjeg doba. 'The Son' Filipa Mejera donosi priču u maniru virtuoznog Kormaka Mek Kartija, koja se događa kroz razna razdoblja, a započinje otmicom Komanča u Teksasu.

Galerija

Bonus video: