Kulturni turizam kao most saradnje i razvoja

Muzeji i regionalna saradnja ključni za promociju kulturne baštine

734 pregleda 0 komentar(a)
Sa skupa u Beranama, Foto: MKM
Sa skupa u Beranama, Foto: MKM

Kulturni turizam nije samo ekonomski potencijal, već i način da se kulturna baština učini dostupnom i razumljivom široj publici. U ovom procesu muzeji i sinergija različitih sektora igraju ključnu ulogu, poručila je ministarka kulture i medija, dr Tamara Vujović, otvarajući završni skup IPA projekta "Evocation and Attraction of Cultural Heritage - Christian Antiquity and Turkish bath for Cultural Tourism" u Beranama.

Vujović je naglasila značaj regionalne i prekogranične saradnje u oblasti kulturnog turizma, ističući da kulturna baština, posebno nematerijalna – običaji, tradicionalna muzika i gastronomija – ne poznaje granice i može doprinijeti jačanju povezanosti regiona. Poseban značaj ovog projekta vidi se kroz arheološko nalazište Tumbarice u Beranama i obnovu Turskog kupatila u Peći, koji mogu postati značajni centri za istraživanje, edukaciju i promociju baštine.

"Drago mi je što će biti potpisan sporazum o saradnji između Muzeja Polimlja u Beranama i Muzeja u Peći. Ovakvi koraci dokazuju da kultura može biti most saradnje i razvoja, povezujući ljude i zajednice kroz zajedničku baštinu," istakla je Vujović.

Ona je dodala da se kroz saradnju sa lokalnim zajednicama, turističkim organizacijama i obrazovnim institucijama mogu stvoriti održivi modeli koji će doprinijeti ekonomskom razvoju i očuvanju kulturnog identiteta. Takođe, naglasila je važnost zelene agende i održivog upravljanja kao ključnih faktora u razvoju kulturnog turizma.

Ministarstvo kulture i medija, prema njenim riječima, prepoznaje značaj Polimskog muzeja u očuvanju kulturne baštine i razvoju kulturnog turizma, a kroz podršku resora realizovani su brojni projekti, uključujući arheološka istraživanja, restauraciju i konzervaciju kulturnih dobara, izložbe i edukativne programe. U okviru Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara, u 2023. godini opredijeljeno je 694.400 eura za 45 projekata, dok je u 2024. godini izdvojeno 878.000 eura za 57 projekata.

Vujović je podsjetila da je u toku Javni poziv za predloge projekata za 2025. godinu, pozivajući sve zainteresovane da se aktivno uključe.

"Zaštita kulturne baštine nije samo pitanje očuvanja prošlosti, već i dugoročnog planiranja njenog uključivanja u savremene tokove, što zahtijeva multidisciplinarni pristup i podršku zajednice," zaključila je Vujović.

Posebnu zahvalnost izrazila je Evropskoj uniji na podršci kroz različite programe i fondove usmjerene na unapređenje kulturnog turizma i ekonomskog razvoja.

Bonus video: