Dodik: Neću odustati od referenduma

Opoziciju u RS, koja nije podržala odluku o održavanju referenduma, Dodik je nazvao “poltronima, izvršiocima naloga međunarodne zajednice, izdajnicima, koji pokušavaju da naprave atmosferu straha"
2 komentar(a)
Milorad Dodik, Foto: Beta/AP
Milorad Dodik, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 28.07.2015. 16:03h

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da je cilj referenduma o Sudu i Tužilaštvu BiH da se pokaže neodrživost postojećeg pravosudnog sistema u BiH, poručivši da on neće odustati od referenduma, ali da se problem može riješiti uvažavanjem primjedbi koje je iznio na rad ovih pravosudnih institucija.

“Vjerujem u referendum i on će se održati. Nemam nijedne dileme o tome”, rekao je Dodik novinarima poslije sastanka sa ambasadorom Ruske Federacije u BiH Petrom Ivancovim.

On je, međutim, ocijenio da “nije siguran da neko želi” da razgovara o primjedbama koje je on iznio na rad državnog suda i tužilaštva.

Dodik je istakao da je Republika Srpska odlučna da istraje u svojim namjerama da održi referendum, bez obzira na upozorenja dijela međunarodne zajednice da to ne čini, navodeći da su Sud i Tužilaštvo BiH institucije koje je nametnuo visoki predstavnik i da su tako “otete” nadležnosti Republici Srpskoj.

“Ovo je jedan racionalan pristup rešavanju problema - da se ne može derogirati pravosuđe Republike Srpske i da se ne može nametati po sistemu `kadija te tuži, kadija ti sudi`, kako je to sada u Sudu i Tužilaštvu BiH”, istekao je predsjednik RS.

Opoziciju u RS, koja nije podržala odluku o održavanju referenduma, Dodik je nazvao “poltronima, izvršiocima naloga međunarodne zajednice, izdajnicima, koji pokušavaju da naprave atmosferu straha", ističući da se on uopšte ne boji, nego da zna šta radi.

"Srpski narod ovdje i Republika Srpska nikada ne smiju verifikovati nasilje koje su izvršili visoki predstavnici dugi niz godina”, poručio je Dodik.

Prema njegovim riječima, sve što su u proteklom period uradili visoki predstavnici “mora se vratiti u dijalog”, a, ako dijaloga ne bude, sve nametnute odluke moraju se osporavati.

Dodik je rekao da će, i kada ne bude predsjednik, naći načina da se bori protiv pravnog nasilja, jer ne želi da srpski narod ostavi u poziciji koju mu je pokušao nametnuti visoki predstavnik.

On je pozvao američku ambasadorku u BiH Morin Kormak da javno saopšti odredbu Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma koja je prekršena odlukom o referendum, a na da, kako je naveo, “izmišlja stvari”.

Dodik je istakao da se “borbom za vlastita prava ne čini ništa loše ni SAD, niti EU”, dodavši da je “na svakom pojedincu da odluči da li će se boriti ili će prihvatiti da jednog dana bude u poziciji manjine koja nema nikakva prava”.

“Mi smo uzeli politički proces kao pravo, nismo uzeli oružje, ne ratujemo, samo tražimo da se borimo za svoje pravo. Zašto je referendum toliki problem? Zato što su prethodno visoki predstavnici, podržani međunarodnom zajednicom, Amerikom i Evropom, kršili međunarodno pravo, i sad referendum to treba da pokaže. Zato se referendum zaustavlja, a ne zato što je Milorad Dodik poludio pa misli da ganja svoja hirove”, kazao je on.

Dodik je ocijenio da je opozicija u RS zanemarila nacionalni interes, jer je svu svoju pažnju usmerila “mržnji prema njemu”.

“Republika Srpska je država po svim elementima, kao i pravnim i političkim definicijama, poznatim u svijetu, i ona kao takva ne može da bude razgrađena. Mi se ovdje borimo za državu”, istakao je predsjednik RS.

Ruski ambasador u BiH Petar Ivancov izjavio je da je odluka Narodne skupštine o raspisivanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH zasnovana na principima Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Bonus video: