Nasilni protest u Skoplju: Protiv 19 osoba krivične prijave

Prijave su podnijete protiv osoba starosti od 14 godina do 44 godine, od kojih je 15 iz Skoplja, dvojica su iz Bitolja, jedan osumnjičeni iz Štipa i jedan iz Prilepa
125 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 03.03.2013. 16:25h

U Okružnom javnom tužilaštvu u Skoplju podnijete su krivične prijave protiv 19 osoba zbog umiješanosti u nasilje na jučerašnjim protestima u tom gradu, prenijeli su danas makedonski mediji saopštenje Ministarstva unutrašnjih poslova te zemlje.

Prijave su podnijete protiv osoba starosti od 14 godina do 44 godine, od kojih je 15 iz Skoplja, dvojica su iz Bitolja, jedan osumnjičeni iz Štipa i jedan iz Prilepa.

Na jučerašnjem protestu Albanaca u Skoplju povrijeđeno je više lica među kojima i veliki broj policijaca, oštećena su četiri policijska vozila i više civilnih, dva autobusa gradskog prevoza i dva vozila vatrogasne službe, navodi se u saopštenju makedonskog MUP-a. Još sedam autobusa gradskog prevoza kamenovano je i oštećeno u večernjim satima, nakon što se protest završio.

Protest Albanaca u Skoplju uslijedio je poslije prethodno održanog mirnog protesta Makedonaca u istom gradu, povodom imenovanja bivšeg komandanta Oslobodilačke narodne armije (ONA) Talata Džaferija za ministra odbrane Makedonije.

U saopštenju makedonskog MUP-a se navodi da je protest Albanaca na kome je pričinjena velika materijalna šteta u centralnom gradskom području u Skoplju juče započeo tačno u podne kod kompleksa "Čairčanka", nakon čega je grupa demonstranata krenula od Jajapašine džamije, preko mosta "Goce Delčev" do zgrade makedonske Vlade.

Makedonska policija navodi da protest nije bio prijavljen, a da su se učesnici samoorganizovali preko socijalnih mreža.

Demonstranti su tokom protesta glasno skandirali UČK (Oslobodilačka vojska Kosova) i druge parole. Kada je masa demonstranata došla pred zgradu makedonske Vlade, dio njih je pokušao da probije policijski kordon, što su snage reda spriječile, navodi se u saopštenju.

Grupa demonstranata napala je policajce bacajući na njih kamenje i druge predmete. U namjeri da spriječi jačanje nereda, Odjeljenje posebnih jedinica je upotrijebilo suzavac, nakon čega su demonstranti počeli da se povlače prema staroj skopskoj čaršiji, pri čemu su kamenovali Muzej holokausta, Muzej VMRO i novosagrađeno pozorište.

Tokom protesta zabilježen je i veći broj drugih incidenata i fizičkih napada na centralnom gradskom području u Skoplju. U oblasti Bit Pazara i okolnim ulicama povrijeđeno je 13 građana, od kojih su četvorica zadobili teške tjelesne povrede.

U nasilju tokom protesta povrijeđeno je i 13 uniformisanih policijskih službenika, oštećeno je osam privatnih automobila od kojih su dva prevrnuta. Kamenovana su dva autobusa gradskog prevoza od kojih je jedan kasnije i zapaljen, oštećena su dva vatrogasna vozila, a jedan vatrogasac je tom prilikom povrijeđen.

Po završetku nasilnih protesta, u 18.50 sati, na autobuskoj stanici u selu Morani prema Skoplju kamenovan je i oštećen još jedan autobus gradskog prevoza.

Nešto kasnije, u 19.20 sati, u Ulici Đorče Petrov u Skoplju, kamenovana su i oštećena još tri autobusa gradskog prevoza koja su se kretala u koloni vozeći posjetioce Konvencije za promociju kandidata za gradonačelnike i nosioce izbornih lista političkih partija na predstojećim lokalnim izborima koji su u Makedoniji zakazani za 24.mart.

Od 22.00 do 22.40 sati prema evidenciji makedonskog MUP-a kamenovana su još tri autobusa gradskog prevoza u naselju Dračevo u Skoplju, na Bulevaru Edvard Kardelj i u Prvomajskoj ulici.

Zbog umiješanosti u te incidente policija je privela i zadržala osam lica, a na osnovu objavljenih snimaka u medijima i na socijalnim mrežama sprovodi se i identifikovanje ostalih nasilnika.

Galerija

Bonus video: