Srbija: Predstavnici crkava i vjerskih zajednica predložili da vjeronauka dobije status obaveznog izbornog predmeta

Zatraženo je da se zakonski reguliše radno-pravni položaj 2.100 vjeroučiteljica i vjeroučitelja, kao i da se omogući njihovo zaposlenje na neodređeno vrijeme

3804 pregleda 8 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Predstavnici crkava i vjerskih zajednica u Srbiji predložili su da vjeronauka ponovo dobije status obaveznog izbornog predmeta, navodi se u saopštenju na sajtu Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Saopštenje je uslijedilo poslije skupa koji je juče organizovan na Pravoslavno bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, povodom 20 godina od obnove vjerske nastave u osnovnim i srednjim školama u Srbiji.

Predstavnici crkava i vjerskih zajednica predlažu i da se, po ugledu na Uredbu iz 2001. godine, nastava vjeronauke organizuje na nivou odjeljenja, a ne na nivou grupa, bez obzira na broj prijavljenih učenika za nastavu, kao i da se časovi održavaju istovremeno sa časovima alternativnog predmeta (građansko vaspitanje), prenosi Danas.

Među predlozima je i da se izbor između vjerske nastave i nastave alternativnog predmeta vrši na početku prvog i petog razreda osnovnog obrazovanja, kao i na početku prvog razreda srednje škole, te da se zakonom predvidi da se roditelji, odnosno staratelji učenika opredjeljuju između vjerske nastave i nastave alternativnog predmeta poslije prve ili druge nedjelje školske godine tokom kojih se organizuje predstavljanje nastave i nastavnika iz oba predmeta.

Zatraženo je i da se zakonski reguliše radno-pravni položaj 2.100 vjeroučiteljica i vjeroučitelja, kao i da se omogući njihovo zaposlenje na neodređeno vrijeme, što je, kako se ističe u saopštenju, u neraskidivoj vezi sa pravom crkve, odnosno vjerske zajednice da povuče iz nastave veroučiteljicu ili veroučitelja koji je na njen predlog imenovan ukoliko njen ili njegov rad u školi ili postupci u zajednici izvan škole, nisu u saglasnosti sa verskim učenjem te crkve, odnosno vjerske zajednice.

Učesnici skupa su se saglasili i da bi crkve i vjerske zajednice trebalo da imaju mogućnost da vrše samostalni nadzor nad ostvarivanjem vjerske nastave u pogledu njene saglasnosti sa sopstvenim vjerskim učenjem.

„Smatramo da cjelina preloženih rješenja predstavlja sveobuhvatan model koji u punoj mjeri obezbjeđuje poštovanje pojedinačnih i kolektivnih vjerskih prava i pune ravnopravnosti svih građana u Srbiji, po ugledu na rješenja konfesionalne vjeronauke u Evropskoj uniji“, navodi se u saopštenju.

Apeluje se „na sve relevantne institucije u državi da se ovakav status vjerske nastave u školskom sistemu što prije izmijeni i jednodušno izražavamo čvrstu nadu i dobru vjeru da ćemo zajednički sa državom Srbijom, po ugledu i praksu iz vremena kada se vjeronauka vratila u učionice, uraditi sve što je potrebno da se sve nepravilnosti isprave u cjelosti i konačno riješi ovaj gorući problem srpskog društva i prosvete“.

U saopšenju se podsjeća da je konfesionalna vjerska nastava najzastupljeniji model vjerske nastave u Evropskoj uniji, primijenjen čak i u školama kojima zajedno upravljaju države članice EU.

„Taj model zahtijeva saradnju države, sa jedne strane, i crkava i verskih zajednica, sa druge strane, kao ravnopravnih činilaca. U okviru te saradnje, sadržina verske nastave i primernost ponašanja vjeroučitelja u nadležnosti su crkava i vjerskih zajednica prema kojima vjeroučitelji imaju obavezu lojalnosti. Učešće svakog vjeroučitelja u vjerskoj nastavi u svakom trenutku je uslovljeno odobrenjem crkve, odnosno vjerske zajednice kojoj pripada“, navedeno je u saopštenju.

Bonus video: