Fon der Lajen: Bugarska da pomogne u otvaranju pregovora EU sa Skopljem

Navela je da "ništa neće biti isto kao prije rata u Ukrajini", da obećanje partnerima iz 2020. treba da se ispuni i da računa na Bugarsku da će vješto voditi taj proces

4249 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen zatražila je danas u Sofiji od Bugarske da pomogne u realizaciji odluke Evropskog savjeta o početku pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.

"Evropski savjet je još 2020. odlučio da počnu pregovori sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom", rekla je Fon der Lajen na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka sa bugarskim premijerom Kirilom Petkovom.

Fon der Lajen je ukazala da je važno da zemlje članice EU "ispune obećanje susjedima, u ovim teškim vremenima", prenose makedonski mediji.

Navela je da "ništa neće biti isto kao prije rata u Ukrajini", da obećanje partnerima iz 2020. treba da se ispuni i da računa na Bugarsku da će vješto voditi taj proces.

Fon der Lajen je rekla da su su prava manjina u srži evropskih ugovora i vrijednosti i da je njihova zaštita osnovna vrijednost koja je u fokusu pažnje.

Bugarski premijer Petkov i premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski početkom aprila su odvojeno ocijenili da je postignut značajan napredak u pregovorima o sporu dvije zemlje, zbog kojeg Sofija blokira početak pregovora EU sa Skopljem o članstvu u Uniji.

Sofija je u decembru 2020. stavila veto na početak pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom, zahtijevajući da Skoplje ispuni uslove iz Ugovora o dobrosusjedstvu i da prizna bugarske korijene makedonske nacije i jezika. Prošle godine je modifikovala zahtjeve i formulisala ih u dokumentu "Pet plus jedan".

Bugarska od Skoplja zahtjeva da prizna da je istorija Sjeverne Makedonije prije 1944. godine zapravo istorija Bugarske, i da, kako se tvrdi, prestane da svojata neke bugarske istorijske ličnosti.

Uslov Sofije za deblokadu pregovora EU sa Sjevernom Makedonijom je da prestane navodni govor mržnje protiv Bugara i da se ustavnim promjenama obezbijedi zaštita bugarske manjine, dok EU treba da obezbijedi mehanizme kojima će kontrolisati da li se Skoplje pridržava tih obaveza.

Bonus video: