Varhelji: Planom rasta bi zemlje Zapadnog Balkana mogle da udvostruče ekonomije u narednih deset godina

Evropski komesar je još istakao da je potrebno da region ide naprijed brže, da sprovodi reforme, te da će plan da funkcioniše samo uz njihovo sprovođenje

6125 pregleda 2 komentar(a)
Varhelji, Foto: Reuters
Varhelji, Foto: Reuters

Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji izjavio je danas u Tirani da je Plan rasta za Zapadni Balkan ambiciozan, te da bi njime zemlje u regionu udvostručile svoje ekonomije u narednih deset godina.

"Imamo povjerenje u Zapadni Balkan da može iskoristiti ove benefite. Mislimo da je ovaj plan može da doprinese udvostručenju ekonomije Zapadnog Balkana u narednih deset godina, što znači da smanji jaz u razvoju sa EU prosjekom", rekao je on na početku sastanka lidera Zapadnog Balkana i zvaničnika EU o evrointegracijama regiona i sprovođenju Plana EU za rast na Zapadnom Balkanu.

Dodao je da iako je Evropska komisija na kraju mandata, želi da ostavi iza sebe nešto što je ozbiljno, opipljivo kako bi bio ubrzan proces proširenja.

Integracija, rekao je Varhelji, ne podrazumijeva samo administraciju već i društvenu i ekonomsku integraciju regiona u EU.

"Što takođe znači da EU već treba da obezbijedi benefite članstva čak i prije samog pristupanja", rekao je.

Evropski komesar je još istakao da je potrebno da region ide naprijed brže, da sprovodi reforme, te da će plan da funkcioniše samo uz njihovo sprovođenje.

Nakon uvodnih obarćanja albanskog premijera Edija Rame i Varheljija sastanak lidera je zatvoren za javnost, a po završetku će Varhelji i Rama, kao domaćini skupa u Tirani, održati zajedničku konferenciju za novinare.

Od lidera Zapadnog Balkana, pored Rame, na sastanku su prisutni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Sjeverne Makedonije Taljat Džaferi i predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto, a nema zvaničnika Crne Gore i Kosova koji su juče bili u Tirani na samitu Ukrajina - jugoistočna Evropa.

Samit je posvećen Planu rasta za Zapadni Balkan koji predviđa finansijsku podršku od šest milijardi evra, od kojih su dve milijarde bespovratni grantovi, a četiri milijarde povoljni krediti koje daje EU. Cilj je da se podstakne ekonomski rast regiona i ubrza socioekonomsko usklađivanje.

Plan koji je Evropska komisija usvojila u novembru, odnosi se na period od 2024. do 2027. godine i predviđa da svaka vlada zapadnobalkanske šestorke dobija određenu svotu novca svakih šest meseci, zavisno od reformi koje je sprovela u tom periodu.

Bonus video: