Obilježena godišnjica ubistva Zorana Đinđića: "Čovjek koji je želio normalnu, uređenu demokratsku Srbiju..."

Đinđiću su poštu u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu odali građani, Đinđićevi nekadašnji saradnici i članovi Demokratske stranke, čiji je Đinđić bio jedan od osnivača

7599 pregleda 6 komentar(a)
Brnabić  ispred spomen-ploče na mjestu na kom je prije 21 godinu izvršen atentat na Zorana Đinđića., Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV
Brnabić ispred spomen-ploče na mjestu na kom je prije 21 godinu izvršen atentat na Zorana Đinđića., Foto: BETAPHOTO/MILOS MISKOV

Polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća u Srbiji je obilježena 21. godišnjica od ubistva premijera Zorana Đinđića.

Đinđiću su poštu u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu odali građani, Đinđićevi nekadašnji saradnici i članovi Demokratske stranke, čiji je Đinđić bio jedan od osnivača.

"Zoran Đinđić je bio reformator, čovjek koji je želio normalnu, uređenu demokratsku Srbiju. Zločinačka ruka spriječila ga je da takva država postane naša stvarnost, na današnji dan 2003. godine", navedeno je u objavi Demokratske stranke na društvenoj mreži Fejsbuk.

Premijerka Srbije u tehničkom mandatu Ana Brnabić je sa članovima Vlade položila vijenac ispred spomen-ploče na mjestu na kom je prije 21 godinu izvršen atentat na Zorana Đinđića.

Predsjednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je u atentatu 12. marta 2003. godine.

Vlada je nekoliko sati poslije ubistva proglasila vanredno stanje u Srbiji, a kao izvršioci odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana i dio pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO) Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije.

Tokom vanrednog stanja, koje je trajalo do 22. aprila 2003. godine, policija je u akciji "Sablja" uhapsila više od 11.000 osoba, među kojima i političare, visoke vojne oficire i nosioce pravosudnih funkcija.

U avgustu 2003. godine podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva, a suđenje je počelo 22. decembra iste godine u Okružnom sudu u Beogradu.

Sud je 23. maja 2007. godine proglasio krivim optužene koji su osuđeni na ukupno 378 godina zatvora.

Na po 40 godina zatvora osuđeni su bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija i njegov zamjenik Zvezdan Jovanović, kao neposredni izvršilac ubistva.

Politička pozadina ubistva Đinđića nikada nije otkrivena.

Zoran Đinđić rođen je 1952. godine u Bosanskom Šamcu, a diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1974. godine. Jedan je od osnivača Demokratske stranke u kojoj je u septembru 1990. godine izabran za predsjednika Izvršnog odbora, a u januaru 1994. za predsjednika stranke.

Od februara do septembra 1997. godine bio je na poziciji gradonačelnika Beograda, kao kandidat koalicije "Zajedno". Poslije pobjede Demokratske opozicije Srbije (DOS) na parlamentarnim izborima decembra 2000. godine, izabran je za predsjednika Vlade januara 2001. godine.

Bonus video: