Rojters: Dodik nakon naloga za njegovo hapšenje obećao da će se suprotstaviti uz pomoć Rusije

Rusija, Srbija i Mađarska podržale su Dodika, koji je izjavio da bi njegov entitet trebalo da se odvoji od Bosne i pripoji Srbiji. Moskva je odluku bosanskog suda nazvala "udarom na stabilnost balkanskog regiona"

11365 pregleda 24 reakcija 24 komentar(a)
Milorad Dodik, Foto: Reuters
Milorad Dodik, Foto: Reuters

Bosansko državno tužilaštvo danas je naložilo hapšenje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i njegovih saradnika zbog ignorisanja sudskog poziva, a Dodik je obećao da će se suprotstaviti uz pomoć Rusije u sve većem sukobu oko krhke države, piše danas agencija Rojters.

Rojters u tekstu "Lider bosanskih Srba Dodik traži pomoć Rusije nakon naloga za hapšenje", naziva Dodika "srpskim separatistom".

Ruska državna novinska agencija TASS izvijestila je da Dodik planira održati sastanke na visokom nivou s ruskim predstavnicima u narednim danima.

Rojters prenosi da je Dodik na konferenciji za novinare najavio da će tražiti od Rusije da uloži veto na produženje evropske mirovne misije u Bosni u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, čiji mandat ističe u novembru.

Evropska mirovna misija (EUFOR) saopštila je u utorak da je započela raspoređivanje rezervnih snaga u Bosni kako bi očuvala stabilnost i bezbjednost. Nisu naveli tačan broj vojnika, ali se očekuje dolazak stotina novih pripadnika.

Rojters navodi da spor, koji suprotstavlja Dodika i njegove saveznike Rusiju i Srbiju protiv Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Evropske unije (EU), predstavlja jednu od najvećih prijetnji miru na Balkanu još od ratova 1990-ih nakon raspada socijalističke Jugoslavije.

Ta agencija navodi da je sve počelo "nakon što je Dodik, predsjednik autonomne Republike Srpske u Bosni, odbio da prizna odluke međunarodnog izaslanika u Bosni, čija je uloga da spriječi povratak ove multietničke balkanske države u sukob".

Dodik je 26. februara osuđen na godinu zatvora i zabranjeno mu je obavljanje javnih funkcija šest godina, uz mogućnost žalbe.

Kao odgovor, Dodik je nakon toga inicirao zakone kojima se zabranjuje djelovanje državnog pravosuđa i policije na teritoriji Republike Srpske. Državno tužilaštvo je zatim otvorilo istragu o onome što je nazvalo napadom na ustavni poredak.

Danas je zatraženo Dodikovo hapšenje zbog neodazivanja na sudski poziv, iako nije bilo jasno da li je cilj njegovo i hapšenje njegovih saradnika ili samo njihova pratnja do suda.

"Ovo je ništavan posao", rekao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjoj Luci, pokazujući nalog za hapšenje. "Ovo je politički motivisano i mi ne želimo u tome učestvovati."

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) potvrdila je da je primila zahtjev da pomogne sudskoj policiji u privođenju Dodika, premijera Republike Srpske Radovana Viškovića i predsjednika parlamenta Nenada Stevandića.

Obojica zvaničnika na konferenciji za novinare odbacili su državni sud i tužilaštvo kao "neustavne institucije".

Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da će policija djelovati u skladu sa zakonima Republike Srpske, koji zabranjuju djelovanje državnog pravosuđa na njenoj teritoriji.

"Niko neće biti uhapšen i svi će biti zaštićeni", rekao je Karan za ATV.

Rusija protiv Zapada

Rojters piše da su Republika Srpska i Federacija Bosne i Hercegovine (BiH) dva entiteta formirana nakon rata u Bosni od 1992. do 1995. godine, u kojem je poginulo 100.000 ljudi. Oni su povezani slabom centralnom vladom u državi pod međunarodnim nadzorom, kojeg trenutno vrši visoki predstavnik Kristijan Šmit.

Parlament Republike Srpske je održao sjednicu s ciljem usvajanja novog ustava, čime bi se poništile sve reforme dogovorene decenijama nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojeg su podržale SAD i koji je okončao rat.

Šmit je upozorio da bi promjena ustava predstavljala kršenje mirovnog sporazuma i "ozbiljnu opasnost".

Pozvao je poslanike da odbace "ovaj napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i multietnički karakter Republike Srpske".

Dodik je izjavio da planira proglasiti Šmitovu kancelariju "kriminalnom organizacijom" u Republici Srpskoj.

Rusija, Srbija i Mađarska podržale su Dodika, koji je izjavio da bi njegov entitet trebalo da se odvoji od Bosne i pripoji Srbiji. Moskva je odluku bosanskog suda nazvala "udarom na stabilnost balkanskog regiona".

Međutim, američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da Dodikove akcije podrivaju institucije Bosne i ugrožavaju njenu sigurnost i stabilnost, pozivajući američke partnere u regionu da "zajedno odbace ovo opasno i destabilizujuće ponašanje".

Ova izjava je udarac za Dodika, koji se nadao da će administracija predsjednika Donalda Trampa podržati srpsku separatističku agendu.

Bonus video: