Situacija lako može izmaći kontroli

Neuspjeli pokušaj hapšenja Milorada Dodika pokazao je da ni institucije Bosne i Hercegovine, ni Republike Srpske nemaju punu kontrolu nad dešavanjima. To je vrlo nestabilna situacija koja na duži rok nije održiva, kaže za “Vijesti” analitičar Adi Ćerimagić

28402 pregleda 149 reakcija 4 komentar(a)
Dodik juče tokom ceremonije otvaranja zgrade Rektorata u Istočnom Sarajevu, Foto: Beta/AP
Dodik juče tokom ceremonije otvaranja zgrade Rektorata u Istočnom Sarajevu, Foto: Beta/AP

Neuspjeli pokušaj Agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA) da uhapsi Milorada Dodika naglasio je sukob između policijskih snaga Republike Srpske (RS), koje su lojalne predsjedniku tog entiteta, i državnih vlasti.

To je pokazalo da ni državne, ni institucije RS nemaju punu kontrolu nad situacijom, rekao je za “Vijesti” Adi Ćerimagić, analitičar Inicijative za Evropsku stabilnost (ESI) iz Berlina.

“To je vrlo nestabilna situacija koja do sada nije izmakla kontroli zbog pažljivog i odmjerenog djelovanja prije svega državnih institucija. Međutim, ona na duži rok nije održiva, te u bilo kojem trenutku može izmaći kontroli. Zbog toga je izuzetno važno da se što prije pronađe modalitet povratka u legalne okvire, tj. ono što zahtijevaju i dopuštaju zakoni i procedure u BiH”, smatra Ćerimagić.

Pripadnici SIPA u srijedu veče su pokušali da uhapse predsjednika RS Milorada Dodika u Istočnom Sarajevu, ali su ih u tome spriječili pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova RS.

Inspektori SIPA stigli su pred kapiju Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu, sa ciljem da privedu Dodika na saslušanje budući da se više od mjesec dana nalazi na centralnoj potjernici Suda BiH. Međutim, njihovu namjeru su osujetili naoružani pripadnici Policijske uprave Istočno Sarajevo, Žandarmerije i Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a RS. Postrojeni pred zgradom, spriječili su SIPA da uđe u objekat.

SIPA je juče saopštila da je angažovala manji broj policijskih službenika u civilu “radi smanjenja rizika i izbjegavanja eventualnog sukoba prilikom realizacije naredbi za lišenje slobode”.

“To je pokazatelj i da Agencija vodi računa da ne ugrozi mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini”, navedeno je u saopštenju agencije.

SIPA je dostavila izvještaj Tužilaštvu i Sudu BiH o počinjenim krivičnim djelima i obavijestila ih da hapšenje Dodika nije obavljeno jer su se tome usprotivili pripadnici MUP-a RS prijetnjom upotrebe sile.

Mediji u BiH su objavili da bi postupanje policije RS moglo biti kvalifikovano kao krivično djelo “oružana pobuna”, “sprečavanje službenih lica u obavljanju dužnosti”, te “pomoći počioniocu krivičnog djela”.

Pripadnik antiterorističke jedinice tokom ceremonije otvaranja zgrade Rektorata u Istočnom Sarajevu
Pripadnik antiterorističke jedinice tokom ceremonije otvaranja zgrade Rektorata u Istočnom Sarajevufoto: Beta/AP

Za Dodikom, kao i za predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem i premijerom RS Radovanom Viškovićem raspisana je centralna potjernica u BiH, jer se nisu odazvali na poziv državnog tužilaštva da budu saslušani zbog sumnje da su izvršili “napad na ustavni poredak BiH”.

Tužilaštvo BiH ih smatra najodgovornijim zbog usvajanja zakona u RS, kojima se na teritoriji tog entiteta BiH zabranjuje rad Sudu i Tužilaštvu BiH, Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS), kao i SIPA.

Te zakone je Ustavni sud BiH 7. marta stavio van snage.

Na usvajanje spornih zakona vlast RS se odlučila pošto je Sud BiH 26. februara proglasio Dodika krivim za neizvršavanje odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Kristijana Šmita i izrekao mu zatvorsku kaznu od godinu dana i zabranu obavljanja funkcije predsjednika RS u trajanju od šest godina, od dana pravosnažnosti presude.

Prošlog mjeseca Interpol je odbio zahtjev državnog suda BiH za raspisivanje međunarodne potjernice za Dodikom.

On je nakon pokušaja hapšenja rekao da SIPA ne može djelovati na teritoriji RS-a i da se osjeća sigurno. Najavio je pokretanje postupaka protiv onih koji su, prema njegovom mišljenju, prekršili zakone RS-a. Istakao je da će institucije RS-a preduzeti sve mjere kako bi zaštitile ustavni poredak entiteta.

Šmit blokirao finansiranje SNSD-a

Visoki predstavnik Šmit je juče donio odluku da se Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), čiji je lider Dodik, i Ujedinjenoj Srpskoj (US), na čijem čelu je Stevandić, obustavi isplata sredstava iz budžeta na svim nivoima vlasti jer, kako je obrazložio, te dvije stranke vrše napad na Dejtonski sporazum i ustavni poredak BiH.

On je na konferenciji za novinare u Sarajevu rekao da će biti blokirana sredstva za finansiranje SNSD i US na svim nivoima vlasti - državnom, entitetskom, kantonalnom, gradskom, opštinskom, kao i u distriktu Brčko, prenijela je agencija Beta.

“Sredstva će biti obustavljena i preusmjerena ne poseban račun u Centralnoj banci BiH”, naveo je Šmit.

Pripadnici policije RS ispred zgrade Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu u srijedu veče
Pripadnici policije RS ispred zgrade Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu u srijedu večefoto: Reuters

Ovom odlukom, kako je istakao, podržavaju se napori institucija BiH da se “suprotstave trenutnim flagrantnim napadima vladajuće koalicije RS, predvođene SNSD-om i US na osnovne principe Dejtona i ustavno pravni poredak BiH”.

On je istakao da rukovodstvo SNSD i US “prednjači u napadu na ustavni poredak i kršenje Dejtona”.

“Svako ko bude kršio ove odluke biće izložen mogućem krivičnom progonu. Kada se promijene politike SNSD-a i US razmotriću poništenje ove odluke”, naveo je Šmit.

Velika Britanija je pozdravila Šmitovu odluku.

“Kao što smo i ranije konzistentno govorili, antidejtonske aktivnosti imaju posljedice”, objavio je britanski ambasador u BiH Džulijan Rajli na mreži Iks.

Prema zakonima BiH, svaka od partija u parlamentu dobija budžetska sredstva proporcionalno svojoj snazi, za potrebe izborne kampanje i drugih aktivnosti.

Dodikova SNSD je najveća pojedinačna partija u entitetskim i državnim parlamentima. Prema podacima državne izborne komisije, 2023. godine je iz budžeta dobila oko milion eura, piše Rojters.

Dodik je juče svečano otvorio zgradu Rektorata i Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Zgradu Administrativnog centra Vlade RS Dodik je napustio nekoliko minuta prije samog otvaranja, a okupljenim medijskim ekipama je pokazao tri prsta. Saobraćaj je bio otvoren, a policijske mjere blaže nego prethodnih dana, prenijeli su sarajevski mediji.

On je u obraćanju novinarima ranije juče u Istočnom Sarajevu rekao da je kriza u BiH sistemska, jer se ne poštuje Dejtonski sporazum i zato što su bošnjački političari partneri prihvatili da “dođe stranac i nameće rješenja”.

“Prave lažni narativ kako mi kršimo ustavni poredak, a njega je prekršio Kristijan Šmit, taj lažni gubernator, fašista”, rekao je Dodik.

Dodik na ceremoniji otvaranja zgrade Rektorata
Dodik na ceremoniji otvaranja zgrade Rektoratafoto: Beta/AP

Ponovio je da Šmit nema legitimitet visokog predstavnika, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, ali da su bošnjački političari prihvatili Šmita kao visokog predstavnika i njegova ovlašćenja, zato što je to, kako je ocijenio, protiv Republike Srpske.

“Najviše štete će napraviti za BiH, nijedna država ovo ne može preživjeti”, naveo je Dodik.

Dalje je rekao da se zvaničnici RS tretiraju kao “zvijeri koje treba hapsiti”, ističući da se ne može ignorisati činjenica da RS čini 49 odsto teritorije BiH i da ne prihvata takav način djelovanja prema njenim zvaničnicima.

“Ako to misle ignorisati, to je njihov problem. Neka nam iz Federacije BiH isporuče tog Šmita, da ga mi zatvorimo ovdje i da ga procesuiramo, jer se lažno predstavlja”, rekao je Dodik.

Dodao je da Sud i Tužilaštvo BiH nemaju ovlaštenja na teritoriji RS, naglašavajući da su policajci RS preksinoć “odradili svoj posao”.

“Oni su zaduženi da zaštite objekat. Pojavila su se neka trojica koju su tvrdili su inspektori (SIPA). Ako neko misli da se mi nećemo braniti kroz institucije, naravno da hoćemo”, kazao je Dodik.

Navodeći da “nije u karakteru Srba da se predaju”, Dodik je rekao da “niko od zvaničnika RS neće biti uhapšen”.

Komentarišući Šmitovu odluku da blokira finansiranje iz budžetskih sredstava njegovoj i Stevandićevoj stranci, Dodik je rekao da se radi o “sujetnim budalama”.

“Kako je moguće da jedne političke stranke primaju, a druge ne dobiju sredstva? To vam je ta njihova demokratija”, rekao je Dodik i dodao da ga baš briga i za njega i za njegove odluke.

Naveo je da on zbog sankcija koje su mu ranije uvele SAD prima platu putem pošte, da je on predsjednik RS i da ne dobija platu u stranci.

Bonus video: