Studenti maratonci se sastali sa poslanicima Evropskog parlamenta u Briselu

Prije nego što su ušli u zgradu Evropskog parlamenta, studenti su odali počast stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu

7121 pregleda 7 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Reuters
Ilustracija, Foto: Reuters

Studenti u blokadi koji su istrčali štafetni maraton od Novog Sada do Brisela, u sjedištu Evropske unije sastali su se 13. maja sa predstavnicima Evropskog parlamenta, koje su upoznali sa zahtjevima i situacijom u Srbiji.

"Zvaničnici su bili izuzetno pozitivno iznenađeni svim što su studenti u Srbiji radili u proteklih 6 mjeseci borbe, upućeni su u sve naše poduhvate i proteste širom naše zemlje", rekla je za Radio Slobodna Evropa Milena Zlatković, studentkinja.

Ona je istakla da su u Evropskom parlamentu "dočekani sa maksimumom poštovanja i razumevanja".

Prije nego što su ušli u zgradu Evropskog parlamenta, studenti su odali počast stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Oni su izuli patike u kojima su pretrčali gotovo 2.000 kilometara, a uz njih polagali cvijeće i crne papire na kojima pišu godine rođenja i smrti svih žrtava tragedije, prenijela je agencija Beta.

Sastanku sa studentima je prisustvovalo desetak poslanika Evropskog parlamenta iz pet političkih grupacija.

"Studenti su dobili podršku svih političkih grupacija. Mi ovdje imamo određene razlike između sebe. Međutim, kada se radi o nekim osnovnim vrijednostima, kao što je, recimo, borba protiv korupcije, vladavina prava i slično, tu smo uglavnom svi ujedinjeni i u tom smislu su studenti dobili podršku", izjavila je evroposlanica iz redova socijaldemokrata Biljana Borzan za TV N1.

Ona je dodala da se nisu izjašnjavali o političkim stavovima, niti davali bilo kakve savjete vezano za unutrašnje stvari u Srbiji.

Štafetni maraton studenti maratonci nazvali su "Od mog sela do Brisela". Put su istrčali za 18 dana, rutom preko osam država. U Brisel su stigli 12. maja, gdje im je priređen svečani doček.

U sjedište Evropske unije grupa od dvadesetak studenata uputila se 25. aprila iz Novog Sada sa ciljem da evropskim zvaničnicima ukažu na zahtjeve višemjesečnih blokada i protesta.

U fokusu njihovih zahtjeva je utvrđivanje krivične i političke odgovornosti za nesreću. Vlast tvrdi da su studentski zahtjevi ispunjeni, pozivajući ih da otvore fakultete. Akademci, sa druge strane, saopštavaju da nisu, te da blokade nastavljaju.

Iza zahtjeva studenata su, pored stotina hiljada građana koje mjesecima okupljaju na protestima, stali i brojni profesori univerziteta, prosvjetni radnici, poljoprivrednici, advokati, glumci.

U međuvremenu, studenti su 5. maja izašli sa zahtjevom da se raspišu vanredni parlamentarni izbori. Na taj potez su se odlučili, zbog toga što, kako su naveli, "vlast ne pokazuje ni najmanju inicijativu" da dođe do ispunjenja njihovih zahtjeva.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na ovaj zahtjev reagovao je dva dana kasnije, rekavši da studenti u blokadi "neće dugo čekati" na raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Vučić, međutim, nije precizirao kada bi to moglo da se dogodi.

Prilikom posjete Beogradu krajem aprila evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da studenti od vlasti traže gotovo istovjetne stvari, na kojima insistira i EU, s obzirom na to da je Srbija država kandidat za članstvo.

Ona je takođe pozvala Vladu Srbije da zajedno sa Evropskom unijom radi na uspostavljanju nezavisnog pravosuđa, slobodnih medija i izbornih okvira koji će odražavati stav građana Srbije.

Bonus video: