Ivanov odbio da Zaevu da mandat

Ivanov je rekao da se prihvatanjem ove platforme albanskih partija gubi jedinstvo makedonske države, te da je njena budućnost upitna, a da je "prihvatanje stranih platformi" kažnjivo po Krivičnom zakonu
13 komentar(a)
Đorđe Ivanov, Foto: Beta-AP
Đorđe Ivanov, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 01.03.2017. 17:42h

Predsjednik Makedonije Đorđe Ivanov saopštio je večeras da mu ni Ustav ni savjest ne dozvoljavaju da da mandat lideru SDSM Zoranu Zaevu za sastav nove vlade jer je, kako je rekao, iznenađen platformom albanskih partija koja krši nezavisnost i suverenost Makedonije.

"Platforma albanskih partija je pripremana u nekoj drugoj zemlji i uz posredovanje druge države. Sadržaj te platforme je suprotan Ustavu Makedonije", rekao je Ivanov, istakavaši da je sa pozicija ove platforme Makedonija ugrožena, a jedinstvo i nezavisnost dovedeni u pitanje.

Ivanov je rekao da se prihvatanjem ove platforme albanskih partija gubi jedinstvo makedonske države, te da je njena budućnost upitna, a da je "prihvatanje stranih platformi" kažnjivo po Krivičnom zakonu.

Makedonski predsjednik je naveo i da od međunarodne zajednice očekuje da osudi ovu platformu, jer predstavlja miješanje u unutrašnja pitanje Makedonije.

Davanje mandata za sastav nove vlade Zaevu su od Ivanova tražili evropski komesar Johanes Han i Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.

Ivanov je pritom pre svega istakao da je riječ o platformi albanskih partija, kojima su one uslovile podršku Zaevu.

Albanci su, naime, platformu za podršku novoj makedonskoj vladi doneli još u januaru uz podršku zvanične Tirane, pa se taj dokument u Skoplju još naziva "Tiranska platforma".

Riječ je o platformi koju su usvojile tri albanske partije DUI, pokreta Besa i koalicije Alijansa za Albance, a kojom se, između ostalog, traži uvođenje albanskog kao službenog jezika, rješavanje spora oko imena Makedonija, otvaranje debate o zastavi, himni i grbu Makedonije, kao i ravnomjerna zastupljenost Albanaca u državnim strukturama.

Zaevu su, prethodno, podršku za formiranje parlamentarne većine obećale dvije manje albanske partije - Koalicija za Albance i Besa. Stranka VMRO DPMNE ima 51 mandat, SDSM 49, a albanske stranke ukupno 20 mandata. DUI je dobio 10 mandata, Pokret Besa pet, Alijansa za Albance tri i DPA dva mandata. Parlament Makedonije u ovom sazivu ima 120 poslanika.

Bonus video: