Ratko Mladić 2006. molio pomagača da ga ubije

Nije mogao da podnese bol od kamena u bubregu, a jataci nisu mogli da ga odvedu na liječenje.
320 pregleda 0 komentar(a)
Ratko Mladić, Foto: Rojters
Ratko Mladić, Foto: Rojters
Ažurirano: 02.06.2011. 20:12h

Ratko Mladić je 2006. naredio jednom od svojih pomagača da ga ubiju jer nije mogao da podnese bol od kamena u bubregu, piše Rojters u ekskluzivnom izvještaju o vremenu koje je bivši general vojske bosanskih Srba proveo u bjekstvu.

„Nismo ga mogli odvesti na liječenje,“ rekao je Rojtersu njegov bivši jatak, koji je odbio da bude imenovan jer je i dalje suočen sa sudskim procesom u vezi s njegovom ulogom. „Našli smo mu neke analgetike, ali je imao tolike bolove da nas je molio da ga ubijemo.“

Odbijanje Mladićevih pomagača da mu oduzmu život pokazuje da je to samo jedna od brojnih tajnih epizoda iz dugotrajnog perioda koji je proveo u bjekstvu.

Godinama su ga štitili ključni zvaničnici nakon što je prvobitno optužen 1995

Postoje mnoge rupe, ali intervjui sa bivšim pomagačem, srpskim zvaničnicima koji su radili na hapšenju, kao i informacije iz američkih diplomatskih depeša, prikazuju čovjeka čiji su moć i uticaj opadali godinama dok nije pronađen u seoskoj kući okružen neredom i ljekovima.

U početku je živio prilično otvoreno u svojoj kući u Beogradu. Godinama su ga štitili ključni zvaničnici nakon što je prvobitno optužen 1995. Depeša američke ambasade iz 2006, do koje je došao Vikiliks a u koju je Rojters imao uvid, pokazuje koliku je podršku Mladić nekada uživao.

Svetko Kovač, direktor Vojno-bezbjednosne agencije, rekao je tužiocu UN za ratne zločine da je „oko 300-400 ljudi“ činilo mrežu podrške Mladiću između 1997. i 2004, stoji u depeši.

Posjećivao ga i Koštunica

Uprkos optužnici, Mladić je tokom 1996. ostao na funkciji vojnog komandanta bosanskih Srba a potom se preselio u Beograd, gdje je živio sa porodicom do 2002, prema riječima njegovog prijatelja Aleksandra Mihailovića.

„Svi su dolazili da mu odaju počast. Uvijek su tražili savjet i usluge. Jednostavno je postao idol naroda, jedina osoba kojoj su vjerovali 1994-95.“

Kako je rekao Mihailović, građevinski investitor, među osobama koje su ga posjećivale tih godina bio je i Vojislav Koštunica, koji je naslijedio Slobodana Miloševića na funkciji predsjednika Jugoslavije 2000. Iz Koštuničine stranke su saopštili da će se tim povodom oglasiti tek na konferenciji za novinare zakazanoj za sljedeću nedjelju.

Svi su dolazili da mu odaju počast. Uvijek su tražili savjet i usluge. Jednostavno je postao idol naroda, jedina osoba kojoj su vjerovali 1994-95.

Period stabilnosti je počeo da se završava 2001. kada je na vlast došao Zoran Đinđić. Jednog dana 2002, Mladić je jednostavno nestao iz svog stana, rekao je Mihailović. Iako je general ostao popularan, mladi reformistički premijer je nastojao da distancira Srbiju od ratnih godina države parije, navodi Rojters.

Srbija je 2002. usvojila zakon koji odobrava izručenje osumnjičenih ratnih zločinaca i pozvala ih sve da se predaju.

Mladić se nakon toga selio sa jedne lokacije na drugu, uglavnom u zgradama na Novom Beogradu, kako su rekli jataci koji su kasnije izvedeni pred sud zbog skrivanja bjegunca.

„Selili smo ga iz jednog stana u drugi, u prosjeku svake dvije ili tri nedjelje,“ rekao je jedan od njih, koji je želio da ostane anoniman jer je i dalje suočen sa sudskim procesom. „Ponekad sam igrao šah sa njim, donosio mu hranu, novine, puno smo pričali.“

Mladić je imao brojne probleme sa zdravljem. Međutim, njegovoj mreži pomagača nije bio problem da dođu do ljekova. Jedan istražitelj koji je radio na hvatanju Mladića rekao je da je proteklih godina velika pažnja bila usredsređena na ljekare ili farmaceute koji su mu možda pomagali.

Bosanska veza

Istražitelji sumnjaju da je Mladićeva mreža podrške sezala do Republike Srpske (RS). Tamo, kao i na teritoriji Srbije, neki zvaničnici su igrali dvostruku igru, rekavši diplomatama da čine sve što mogu da ga uhapse, ali nikad nisu imali uspjeha u tome.

Privatno i u depešama, neke diplomate su bile ubijeđene da neki zvaničnici u RS pomažu Mladiću. Jedan američki zvaničnik je bio posebno zabrinut zbog jedne privatne bezbjednosne agencije u Banjaluci.

Neki stručnjaci su dovodili u vezu Mladića i zvaničnike iz okruženja Milorada Dodika

U američkoj depeši iz 2006. navodi se izjava bivše glavne haške tužiteljke Karle del Ponte o bivšem direktoru policije RS Dragomiru Andanu: „Nema sumnje da je bio u bliskom odnosu (uključujući lični) sa haškim bjeguncem Mladićem.“

Andan je proteklih dana bio u Hagu kao svjedok odbrane u jednom drugom procesu za ratne zločine i nije bio dostupan za komentar. Miroslav Lajčak je kao visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH smijenio Andana i zabranio mu rad u državnim organima.

Neki stručnjaci su dovodili u vezu Mladića i zvaničnike iz okruženja Milorada Dodika, sadašnjeg predsjednika RS, čiji je kabinet odbacio te informacije kao „odvratne laži“ koje potiču iz političkih krugova u Sarajevu.

Pregovori o predaji

Istražitelji su se približili Mladiću 2006. kada su uhapsili 10 osoba koje su pomagale generalu da se krije. Jedan od uhapšenih, koji je pristao da govori za Rojters, rekao je da su agenti od njega tražili da ubijedi Mladića da se preda.

„Kada je tajna služba razbila našu mrežu, agenti su tokom ispitivanja tražili da pregovaram o njegovoj predaji,“ rekao je. „Pušten sam iz zatvora... uspio sam da prenesem poruku generalu, koji ju je razmotrio i potom odbio.“

Kada je tajna služba razbila našu mrežu, agenti su tokom ispitivanja tražili da pregovaram o njegovoj predaj

Pomagač se vratio u zatvor a Mladić nastavio da izbjegava hapšenje uprkos tome što su mu se finansijska sredstva prepolovila. Detalje o njegovom boravištu u proteklih pet godina je teško potvrditi. Postoje izvještaji da je neko vrijeme boravio u jednom srpskom manastiru – ali bezbjednosni izvori kažu da se krio uz pomoć šire porodice.

Posjete sina od ključnog značaja

Predsjednik Nacionalnog savjeta za saradnju sa Hagom, Rasim Ljajić rekao je da je trag od prije nekoliko godina ukazao na kuću u Lazarevu, nedaleko od Zrenjanina.

Međutim, tada su istražitelji ostali praznih ruku.

Lazarevo je posljednjih mjeseci ponovo dospjelo u centar pažnje kada su istražitelji primijetili da je jedan od osumnjičenih pomagača nekoliko puta telefonirao i boravio u selu.

Jedan bezbjednosni zvaničnik upoznat sa detaljima „lova“ na Mladića rekao je Rojtersu da je njegov sin Darko dva puta prisustvovao vjerskim proslavama u selu proteklih mjeseci.

Kazao je da je prisluškivanje bilo od ključnog značaja kao i to smanjenje broja operativaca koji su radili na slučaju kako bi se smanjila mogućnost curenja informacija.

Bonus video: