NATO general: Glavna prijetnja i dalje Rusija, ne izbjeglice

"Ukoliko pogledamo koja prijetnja je ozbiljnija, onda je država koja ima svoj nuklearni vojni arsenal uključujući tu nuklearno oružje, a ne stidi se da prekrši međunarodne sporazume, bez sumnje rizik broj jedan"
19 komentar(a)
Petr Pavel, Foto: Beta/AP
Petr Pavel, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 20.01.2016. 10:11h

Šef Vojnog komiteta NATO, češki general Petr Pavel izjavio je da za zapadne vojne saveznike prijetnja broj jedan nije izbjeglički talas, nego je to i dalje Rusija, jer ima nuklearno oružje a ne oklijeva da krši međunarodno pravo.

"Ukoliko pogledamo koja prijetnja je ozbiljnija, onda je država koja ima svoj nuklearni vojni arsenal uključujući tu nuklearno oružje, a ne stidi se da prekrši međunarodne sporazume, bez sumnje rizik broj jedan", kazao je bivši načelnik Generalštaba češke armije Pavel za slovački list DenikN.

General je dodao da je problem izbjeglica, iako manji nego Rusija, hitniji i da trenutno utiče neposredno na život u članicama NATO.

"Prijetnja vezana za Rusiju, bez obzira na ozbiljnost i dalje je samo potencijalna. Ne utiče na nas neposredno kao izbjeglička kriza koju su izazvali problemi s islamskim ekstremizmom", rekao je Pavel.

Šef Vojnog komiteta NATO odbio je kao neosnovane teze koje glasno zagovaraju predsjednik Češke Miloš Zeman i predsjednik Vlade Slovačke Robert Fico da Evropa nije suočena s izbjegličkim talasom, ni seobom naroda, već da je reč o dobro organizovanoj invaziji na Evropu u režiji Islamske države.

"Plašim se da tvrdnja da neko koordinira centralno izbjegličku krizu nema potvrdu u analizama obavještajnih službi koje su dostupne svim zemaljama članicama NATO. Teško da bih mogao da podržim to nagađanje", rekao je Pavel.

Prema obavještajnim analizama na koje se pozvao Pavel, izbjeglički talas izazvali su sukobi u nekim delovima sveta, a podstakla ga je i politika otvorenih vrata nekih evropskih zemalja.

Pavel je, takođe, demantovao uobičajene tvrdnje zvaničnika članica Višegradske grupe da 90 odsto talasa čine ekonomski imigranti.

"Nije tajna da većina izbjeglica potiče iz zemalja koje su pogođene nekim sukobom: Sirija, Avganistan ili Libija, gdje još bijesni građanski rat. Moramo, naravno da uzmemo u obzir da dio (izbjegličkog talasa) čine ekonomski migranti koji su na put krenuli jednostavno da poboljšaju svoju socijalnu i ekonomsku situaciju. Njihov broj je porastao zbog otvorenosti nekih evropskih država", rekao je Pavel.

Bonus video: