Varufakis se vraća, ovog puta želi čitavu Evropu

"Nemamo prava da stanemo pred naše ljude koji su glasali protiv programa (mjera štednje) i predlagati da ga sprovedemo, jer znamo da to nije moguće", naglasio je on
0 komentar(a)
Janis Varufakis, Foto: Reuters
Janis Varufakis, Foto: Reuters
Ažurirano: 28.08.2015. 17:54h

Bivši ministar finansija Grčke Janis Varufakis angažovaće se na evropskom nivou, zalažući se za osnivanje panevropske mreže protiv mjera štednje.

Varufakis je za australijski nacionalni radio ABC rekao da se neće kandidovati za parlament na izborima u septembru, jer više ne veruje u ono što stranka Siriza i njen lider Aleksis Cipras rade.

"Stranka kojoj sam služio i lider kojem sam služio odlučili su da potpuno promene kurs i prihvate ekonomsku politiku koja nema baš nikakvog smisla i koja nam je nametnuta. Mislim da to nije trebalo da potpišemo, jednostavno zato što će za nekoliko mjeseci brod ponovo udariti o hridine", rekao je Varufakis.

"Nemamo prava da stanemo pred naše ljude koji su glasali protiv programa (mjera štednje) i predlagati da ga sprovedemo, jer znamo da to nije moguće", naglasio je on.

Varufakis je poručio i da bivši premijer Cipras radi Sizifov posao jer, "protiv svih zakona ekonomije i dubokih etičkih principa, gura stijenu mjera štednje ka vrhu brda".

Osim toga, on je dodao da je još u djetinjstvu mislio da je Sizif budala i da bi on jednostavno prestao da gura stenu uzbrdo.

Iako je pokazao izvjesne simpatije za grupu poslanika poznatu kao Narodna unija (Laiki Enotita), on se u osnovi ne slaže s njenim "izolacionističkim" stavom, koji se oglada u želji za povratak drahme.

Umjesto toga, kaže Varufakis, on će se usmjeriti na povratak politici na evropskom nivou.

"Umjesto da učestvujem u predizbornoj kampanji koja je, po mom mišljenju, jadna i jalova, ostaću politički aktivan, možda aktivniji nego ikad, na evropskom nivou, pokušavajući da osnujem panevropsku mrežu", najavio je Varufakis.

Bivši ministrar je ocjenio da model koalicija nacionalnih stranaka u Evropskom parlamentu, kakav je danas, više ne funkcioniše i da treba težiti evropskoj mreži koja će kasnije prerasti u panevropsku stranku.

Podsjećamo, Ciprasova Siriza osvojila je vlast u januaru, nakon čega je obećala slobodu od dugovanja. Na dramatičnom referendumu održanom u julu, Grci su evropskim kreditorima rekli „Oxi“, odnosno "ne".

Međutim, sve veća finansijska kriza dovela je do toga da grčka vlast na kraju ipak pristane na novu rundu pomoći EU.

Sve to je dovelo do sukoba unutar Sirize, a tada je i Varufakis podnio ostavku na mjesto ministra finansija.

Bonus video: