Neonacisti poraženi u Njemačkoj, ko će ih zamijeniti?

Ovoj partiji, u godini kada obilježava pet decenija postojanja, s jedne strane prijeti moguća sudska zabrana, s druge prazna kasa i dugovi, kao i izborni porazi, politička dezorijetacija i neuspjeh da se profilira kod birača
0 komentar(a)
Zastava NPD na zgradi partije u Berlinu, Foto: Beta/AP
Zastava NPD na zgradi partije u Berlinu, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 21.09.2014. 09:18h

Njemačka Nacionaldemokratska partija (NPD), koja u svojim redovima okuplja ekstremne desničare i neonaciste, doživjela je na upravo održanim pokrajinskim izborima u Saksoniji, Tiriniji i Brandenburgu, doskorašnjim centrima svoje moći, pravu izbornu katastrofu, pa je počelo da se postavlja pitanje o smjeni "blijedog" Uda Pastersa i povratku "starog poznanika" Uda Fojgta na čelo desničara.

Ovoj partiji, u godini kada obilježava pet decenija postojanja, s jedne strane prijeti moguća sudska zabrana, s druge prazna kasa i dugovi, kao i izborni porazi, politička dezorijetacija i neuspjeh da se profilira kod birača, a izgleda da "Alternativa za Njemačku" (AfD), europskeptički raspoložena stranka koja "peca u desnim vodama", zalaže se za ukidanje eura i povratak njemačke marke, "otima" dio glasova skoro svim njemačkim partijama.

"Ne donosi ništa da trčimo iza AfD... nama su potrebne jasne riječi...", zahtjevao je radikalne reforme Fojgt, koji je sada poslanik svoje stranke u Evropskom parlamentu.

U Njemačkoj NPD-u se, kako stvari stoje, "ne piše dobro" i ta stranka ima poslanike još samo u parlamentu Meklenburg-Prednje Pomeranije, njemačke pokrajine sjevernjačke ljepote i nacionalnih parkova, smještene na granici prema Poljskoj čiju obalu, dugu čak 2.000 kilometara, zapljuskuju vode Baltika.

Premda je aktuelni šef NPD-a Pasters važio za čovjeka čija se uloga ne smije potcijeniti, partija pod njegovim vođstvom ne doživljava uspjeh, tako da on, prema informacijama njemačkih medija, neće na sljedećem kongresu u novembru ponovo nastupati u trci za šefa stranke.

Pasters je zlatar i sajdžija po zanimanju, poznat kao spretan demagog provokativnih govora koji je Njemačku znao da nazove "Jevrejskom Republikom", a za Bundestag, uz aplauz svojih istomišljenika, kaže kako je to "Kneset na rijeci Špre", ili da u svojim pričama o finansijskoj i dužničkoj krizi u Evropi i Njemačkoj prema njemu, očekivanim bankrotima ljekara i advokata, kaže da će oni "ako budu imali sreće moći da konkurišu za mjesto taksiste, zajedno sa Abdulom i Mehmetom".

To mu, izgleda, nije donijelo glasove ni u Saksoniji, gdje su poslije deset godina provedenih u pokrajinskom parlamentu u Drezdenu, postali vanparlamentarna stranka i izgubili svoju "tvrđavu".

Kao mogući budući šef pominje se član predsjedništva stranke, tridesetpetogodišnji Frank Franc, koji bi želio da NPD modernizuje i učini simpatičnijom za široki kurg birača, ali je pitanje, kažu analitičari, koliku će podršku on dobiti u partiji.

Ne samo da Franc razmišlja o dolasku na čelo NPD-a, već i Fojgt, kako je sam potvrdio, o ponovnom povratku, tako da bi se partijski kongres u novembru mogao pretvoriti u mjesto borbe za vlast, umjesto, kako se planira, da bude mjesto dogovora o proslavi 50. godišnjice od osnivanja partije.

Fojgt, koji sjedi u sred Strazbura u EP, i dalje važi za "traženog čovjeka" u okviru NPD.

Fojgt, sin-jedinac, rođen 1952. godine u porodici koja za vrijeme Drugog svjetskog rata, izgleda, nije krila svoju ljubav prema fašizmu, bio je od 1996. do 2011. godine na čelu NPD.

Po obrazovanju Fojgt je diplomirani politikolog. On je bivši vojnik Bundesvera sa par semestara astronautike i članstvom u NPD dugim četrdeset godina i čovjek koji, kako sam kaže, više vjeruje u vojsku, nego u politiku.

"Ja bih prije bio oficir, nego šef partije", izjavio je jednom prilikom Fojgt, koji je nekoliko godina bio u Bundesveru, odakle je izbačen, poslije svojih ekstremno-desnih nastupa.

Fojgt kaže da se u vojci, gdje vladaju naredbe i poslušnost, ne mora "igrati" demokratije.

On je neubičajeno dugo bio na čelu NPD i za to vrijeme je uspio da utrostruči članstvo i okupi "neonacističke družine" i, kažu, sposoban je da, kao niko drugi, posreduje izmeđju partijskih frakcija.

Za njega se kaže da je rasista i neprijatelj ustava, ali da tačno zna gdje je "granica" i da je, zapravo, pragmatični ekstremista.

Bonus video: