Junker ide u SAD kako bi spriječio trgovinski rat

Misija je posebno osjetljiva za šefa Evropske komisije, obzirom da je nepredvidljivi Tramp prije nedjelju dana direktno nazvao EU "neprijateljem" optužujući Uniju da "profitira" na račun SAD s komercijalnog stanovišta
76 pregleda 0 komentar(a)
Žan Klod Junker, Foto: Reuters
Žan Klod Junker, Foto: Reuters
Ažurirano: 23.07.2018. 15:16h

Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, u srijedu dolazi u Vašington na razgovore s predsjednikom Donaldom Trampom, u trenutku kada vlada napeta atmosfera između SAD i Evropske unije, u nastojanju da spriječi potpuni trgovinski rat.

Misija je posebno osjetljiva za šefa Evropske komisije, obzirom da je nepredvidljivi Tramp prije nedjelju dana direktno nazvao EU "neprijateljem" optužujući Uniju da "profitira" na račun SAD s komercijalnog stanovišta.

Bijela kuća prijeti da uvede carine na uvoz evropskih automobila što bi svakako izazvalo odgovor Brisela ukoliko stupi na snagu.

Evropska komesarka za trgovinu Sesilija Malmstrom koja će pratiti Junkera u Vašington rekla je da oni idu u SAD s najboljim namerama u nadi da će doći do "deeskalacije".

"Ovo je još jedna prilika da se smanji dramatika oko potencijalnih trgovinskih tenzija i da se vodi otvoren, konstruktivan dijalog s našim američkim partnerima", rekao je danas portparol Evropske komisije Margaritis Skinjas.

Junker će biti primljen u Bijeloj kući u 13.30 po lokalnom vremenu u srijedu, poslije čega će govoriti pred uticajnim krugom za spoljnu politiku, Centrom za strateške međunarodne studije (CSIS).

Napetost između SAD i EU je porasla kada je Vašington u junu uveo carine na evropski čelik i aluminijum, odluka koja je dalje narušila transatlantske odnose već oslabjene poslije američkog povlačenja iz Pariskog klimatskog i iranskog nuklearnog sporazuma.

Evropljani su 22. juna uveli kontramere s carinama na karakteristične američke proizvode kao što su farmerke, motocikle Harli Dejvidson, na puter od kikirikija, da bi nadoknadili štetu od oko 2,8 milijardi eura nanijetu njihovoj industriji zbog carina na čelik i aluminijum.

Ukoliko Tramp uvede carine na automobile Brisel već priprema novi spisak američkih proizvoda koji bi podlegli novim carinama.

"Nastavićemo da odgovaramo na provokacije", upozorio je Junker u govoru prošle nedjelje i dodao da su "svi pokušaji da se podijele Evropljani uzaludni".

Evropska komisija zadužena je za ekonomsku politiku 28 članica Unije. Junker odlazi u SAD s čvrstom podrškom njemačke kancelarke Angele Merkel čija zemlja je posebno na meti Trampovih kritika zbog svog trgovinskog suficita.

Protekcionistička ofanziva na vozila posebno zabrinjava Njemačku, gdje taj ključni sektor zapošljava 800.000 ljudi.

Međutim izgledi za trgovinski mir izgledaju manji poslije sastanka G20 u subotu kada je američki ministar finansija Stiven Mnučin, blizak Trampov saradnik, rekao da bi Vašington tražio veliki trgovinski sporazum s EU da bi se odrekao svojih prijetnji o carinama.

"Ako Evropa vjeruje u slobodnu trgovinu mi smo spremni da potpišemo sporazum bez carina, bez prepreka koje se ne odnose na trgovinske takse i bez subvencija", rekao je Mnučin na razgovorima na sastanku G20 u Argentini, misleći na prepreke koje uvode države kao što su kvote, neke norme proizvodnje čime se de fakto ograničava uvoz.

Na to je francuski minstar finansija Bruno Le Mer odgovorio "Odbijamo da pregovaramo s pištoljem prislonjenim na čelo", i zatražio da predsjednik Tramp prije svega povuče carine na čelik i aluminijum i prekine prijetnje za automobile.

Bonus video: