Ankara: Policija suzavcem rastjerala demonstrante, 16 uhapšeno

Premijer Erdogan krivicu za nerede na protestima u toj zemlji svalio je ponovo na demonstrante
0 komentar(a)
Ažurirano: 26.06.2013. 08:40h

Turska policija je rano jutros u Ankari upotrijebila suzavac i vodene topove da bi rastjerala oko 2.000 demonstranta i uhapsila 16 osoba.

Demonstranti su se tokom noći okupili u naselju Dikmen i počeli da postavljaju barikade, blokirajući saobraćaj na prometnom putu.

Lokalna televizija je objavila snimke demonstranata koji su izražavali protest zbog odluke suda da, do početka suđenja, pusti na slobodu policajca, osumnjičenog da je ubio 26-godišnjeg demonstranta tokom antivladinih protesta u Ankari, prenijela je agencija AFP.

Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan krivicu za nerede na protestima u toj zemlji svalio je sinoć ponovo na demonstrante, ali i novinarku BBC-a, za koju tvrdi da je deo međunarodne zavjere čiji je cilj nanošenje štete Turskoj.

Turski premijer tvrdi da strane snage, bankari i mediji snose odgovornost za proteste koji su se uglavnom bili stišali sve dok sud nije oslobodio pomenutog policajca.

Erdogan je, u obraćanju članovima svoje islamističke Partije pravde i razvoja u Parlamentu, ponovio da su proteste orkestrirale snage koje žele da spriječe uspon Turske.

On je ponovo iznio tvrdnju da je ista vrsta zavjere sada prisutna u Brazilu, ukazavši da su obje zemlje otplatile svoje zajmove Međunarodnom monetarnom fondu. Posebno je "ciljao" na jednu tursku reporterku BBC-a koja je na "Tviteru" pisala o forumu koji su održali demonstranti, na kojem su učesnici navodno predložili šestomesečni bojkot robe koji bi, kako su rekli, doprinio usporavanju turske ekonomije.

Erdogan je ne pomenuvši njeno ime, okrivio Selin Girit da je "dio zavjere protiv svoje sopstvene države".

"Njihov cilj je da se ugrozi demokratija, da se naškodi turskoj ekonomiji, da se nanese šteta turizmu", predočio je Erdogan.

Protesti u Turskoj su počeli 31. maja u Istanbulu zbog planova o preuređenju parka Gezi u centru grada, da bi ubrzo prerasli u antivladine demonstracije širom Turske.

Za vrijeme antivladinih proteska poginulo je četvoro ljudi, a blizu 8.000 je povrijeđeno, pri čemu se policija brutalno ophodila prema demonstrantima.

Galerija

Bonus video: