Ne žele svi evropski lideri na dodjelu Nobelove nagrade za mir

Evropski blok od 27 država članica trenutno prolazi jednu od najdubljih kriza gdje je njegova solidarnost stavljena na test
0 komentar(a)
Evropska unija, EU, Foto: Shutterstock.com
Evropska unija, EU, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 15.11.2012. 08:48h

Samo trećina evropskih lidera je do sada prihvatila poziv da prisustvuje ceremoniji dodjele Nobelove nagrade za mir Evropskoj uniji u Oslu narednog mjeseca, saopštio je Nobelov institut.

"Između osam i 10 je reklo da će doći, a nešto manje je odgovorilo negativno", izjavio je direktor Instituta Geir Lundestad za agenciju AFP.

Nobelov institut je odbio da otkrije imena onih koji su prihvatili ili odbili poziv, uz obrazloženje da se lista mijenja "iz dana u dan".

Kameronova odluka da ne otputuje u Oslo tumači se kao ispoljavanje njegovog odustva entuzijazma za EU

Kameron sarkastičan

Njemačka kancelarka Angela Merkel, belgijski premijer Elio di Rupo i rumunski predsjednik Trajan Basesku su saopštili da namjeravaju da otputuju u Oslo.

Ipak, britanski premijer Dejvid Kameron, suočen sa pritiskom euroskeptičkog krila svoje Konzervativne partije, sarkastično je prokomentarisao da će "biti dovoljno ljudi da pokupe nagradu".

Kameronova odluka da ne otputuje u Oslo tumači se kao ispoljavanje njegovog odustva entuzijazma za EU, navela je francuska agencija.

Holandija i Finska su danas saopštile da odluku još nisu donijele, dok su mediji iz Kopenhagena izvijestili da to nije učinio ni danski premijer.

Francuska se nalazi među državama koje tek treba da odgovore na poziv, prema Nobelovom institutu

Najava u oktobru da će Nobelova nagrada za mir biti dodeljena EU izazvala je brojne kontroverze.

Test za solidarnost

Evropski blok od 27 država članica trenutno prolazi jednu od najdubljih kriza gdje je njegova solidarnost stavljena na test, pri čemu imućne države sjevera stoje nasuprot duboko zaduženim evropskim državama na jugu, suočenim sa oštrim mjerama štednje.

Nagrada, koja se sastoji od diplome, zlatne medalje i čeka na osam miliona kruna (927.000 eura) biće uručena 10. decembra predsjednicima Evropskog savjeta Hermanu von Rompeju, Evropske komisije Žozeu Manuelu Barozu i Evropskog parlamenta Martinu Šulcu.

Francuska se nalazi među državama koje tek treba da odgovore na poziv, prema Nobelovom institutu.

Predsjednik Francuske Fransoa Oland je izjavio prošlog meseca da će biti u Oslu ukoliko drugi šefovi država i vlada budu prisustvovali ceremoniji.

Bonus video: