Balkanski koridori heroina i kokaina

Na Balkanu među lokalnim grupama poznata je albanska mafija, koja se specijalizovala za krijumčarenje heroina u regionu i u zemljama EU
0 komentar(a)
Ažurirano: 22.01.2012. 11:43h

Najveće količine droge stižu do zapadne Evrope iz Avganistana i drugih azijskih zemalja, preko Turske i balkanskih koridora, potvrđuju najnovije analize UN i stručnjaka koje se u regionu bore protiv krijumčara narkotika.

"Balkanska ruta ostaje glavni koridor za krijumčarenje narkotika iz Avganistana do evropskih zemalja", kaže predstavnik Međunarodnog savjeta UN za kontrolu narkotika Hamid Godze.

Prema analizi UN, procjenjuje se da sada 80 odsto droge stiže iz Avganistana, preko Turske i Balkana, do zemalja zapadne Evrope.

Kriminalci su ranije češće koristili sjeverni balkanski koridor pogotovo za heroin: od Avganistana, preko Turske, Bugarske, Rumunije, Srbije, do Mađarske i Rumunije.

Najnovija istraživanja pokazuju da šverceri sada više koriste rutu preko Turske, Grčke, Makedonije i Albanije do Italije, posebno kada se radi o kokainu.

"Turska je zaoštrila borbu protiv švecera narkotika. U posljednjih pet mjeseci mi smo zaplijenili više narkotika nego svih 27 zemalja EU zajedno", kaže Behsat Ekiči, načelnik odjeljenja za borbu protiv krijumčarenja i organizovanog kriminala.

U mrežu su uključene i italijanska Drageta, crnogorski narko-klanovi, turski narko-karteli, kao i ruski i kavkaski kriminalci

"Krijumčarenje droge treba spriječiti i na globalnom planu, što podrazumijeva još širu saradnju. To nije samo problem Turske ili Grčke, već zahvata i druge zemlje, kao što su Avganistan, Iran i zemlje zapadne Evrope", kaže Joanis Mihaletos iz Fondacije za svjetsku mrežu bezbjednosti u Atini.

Borbu protiv krijumčarenja narkotika treba istovremeno zaoštriti i na nacionalnom planu pošto je to postao unosan biznis i za lokalne kriminalne grupe, sa kojima često sarađuju i pripadnici dijaspore.

Pogotovo kada se radi o prihvatanju i rasturanju heroina i kokaina na zapadnom tržištu.

"Inicijative na nacionalnom i regionalnom planu su za svaku pohvalu, ali neophodna je još veća prekogranična saradnja",ocjenjuju u UN.

Na Balkanu među lokalnim grupama poznata je albanska mafija, koja se specijalizovala za krijumčarenje heroina u regionu i u zemljama EU.

U tu mrežu su uključene i italijanska Drageta, crnogorski narko-klanovi, turski narko-karteli, kao i ruski i kavkaski kriminalci.

U švercu učestvuju i turski Kurdi koji su povezani sa pripadnicima tog naroda koji žive u Iraku, Iranu i centralnoj Aziji i imaju uhodane kanale za krijumčarenje od Avganistana, najvećeg proizvođača heroina u svijetu.

Bonus video: