Njemačka odlaže politički osjetljive odluke o zagađenju od saobraćaja

Njemačka želi da do 2030. godine smanji emisije štetnih gasova za 65 odsto u odnosu na nivoe iz 1990. godine, ali je priznala da će to biti "gigantski" zadatak i da u tom cilju zaostaje.

2416 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Njemačka odlaže do 2023. godine donošenje politički osjetljivih odluka o smanjenju zagađenja od transportnog sektora.

Uzrok odlaganja je zbog snažno protivljenje jedne od stranaka vladajuće koalicije ideji o uvođenju opšteg ograničenja brzine kretanja vozila, saopštili su danas zvaničnici.

Libertarijanska Slobodna demokratska partija, koja kontroliše Ministarstvo saobraćaja, dugo blokira uvođenje obaveznih ograničenja brzine koja su već uveli susjedi Njemačke.

Stručnjaci kažu da bi ograničavanje brzine vožnje na autoputevima na 120 kilometara na sat spriječilo da se u atmosferu ispusti 2,6 miliona metričkih tona ugljen-dioksida godišnje.

A Njemačka agencija za zaštitu životne sredine saopštila je da bi ograničavanje brzine na 100 km na sat udvostručilo taj iznos.

Te mjere ograničenja bi do 2030. godine značajno doprinijele smanjenju emisije gasova u njemačkom transportnom sektoru od 118 do 175 miliona tona gasova.

Predlozi koje je danas objavilo Ministarstvo ekonomije, doprinijeli bi smanjenju emisije gasova u svim drugim sektorima i pomogli da država ispuni svoje klimatske ciljeve.

Njemačka želi da do 2030. godine smanji emisije štetnih gasova za 65 odsto u odnosu na nivoe iz 1990. godine, ali je priznala da će to biti "gigantski" zadatak i da u tom cilju zaostaje. Najveća evropska privreda ima za cilj da do 2045. ima "neto nultu" emisiju.

Da bi to postigla, Njemačka će morati da udvostruči dosadašnju stopu smanjenja emisija do sredine ove decenije, a zatim da je utrostruči od 2030. godine, saopštilo je Ministarstvo.

Ministarstvo napominje da su već preduzete značajne mjere za povećanje proizvodnje obnovljive energije i za povećanje proizvodnje vodonika za industrijsku upotrebu.

Bonus video: