EU popunila skladišta gasa do 90 odsto prije roka

Ovi podaci ukazuju da je EU uspjela da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa, koji je prije rata podmirivao oko 40 odsto potreba Unije

2605 pregleda 8 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zemlje Evropske unije (EU) su popunile skladišta gasa do 90 odsto i time ispunile zacrtani cilj dva i po mjeseca prije roka, saopštio je Generalni direktorat EU za energetiku.

Prema najnovijim podacima Gasne infrastrukture Evrope, u evropskim skladištima popunjeno je 90,12 odsto kapaciteta, odnosno 1.024 teravat-sati gasa, što je jednako 93 milijardi kubnih metara prirodnog gasa, piše N1.

Da bi se pripremila za dolazeću zimu, EU je postavila obavezujući cilj da se skladišta gasa popune do 90 odsto do 1. novembra.

Skladištenje gasa je ključno za sigurnost u snabdijevanju u Evropi jer može da pokrije do jedne trećine potraženje za gasom tokom zimskih mjeseci.

Evropska komesarka za energetiku Kadri Simson izjavila je da današnja potvrda da su ispunjeni ciljevi skladištenja gasa prije roka pokazuje da je EU spremna za zimu i da će to pomoći da se narednih mjeseci dodatno stabilizuju tržišta.

"Energetsko tržište EU je u mnogo stabilnijoj poziciji nego u ovo vrijeme prošle godine, dobrim djelom zbog mjera preduzetih na nivou EU. Ali vidjeli smo prethodnih nedelja da je tršište gasa i dalje osjetljivo. Komisija će nastaviti da prati situaciju tako da nivo skladištenog gasa ostane dovoljno visoko kada uđemo u sledeću zimu", rekla je Simson.

Ona je dodala da se situacija dodatno može poboljšati ulaganjima u obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost.

Ovi podaci ukazuju da je EU uspjela da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa, koji je prije rata podmirivao oko 40 odsto potreba Unije.

Ruski gas je u najvećoj mjeri zamijenjen uvozom iz SAD, Norveške i Azerbejdžana, ali se neke zemlje centralne Evrope, posebno Austrija, i dalje oslanjaju na uvoz preko gasovoda kroz Ukrajinu.

Zbog smanjenja izvoza u evropske zemlje, prihodi Rusije od izvoza energenata pali su za 41 odsto na 43,4 milijarde dolara u prvih sedam mjeseci ove godine, a rublja je prošle sedmice pala na najniži nivou u proteklih godinu i po dana.

Bonus video: