Premijer: Nećemo da budemo ni Danci ali ni Amerikanci. Hoćemo da budemo Grenlanđani

Grenland je autonomna oblast Danske i nalazi se sjeveroistočno od SAD a sjeverozapadno od Evrope i Danske, države Evropske unije (EU) kojoj to ostrvo pripada. Nadavno je Tramp izjavio da ne isključuje ekonomski pritisak pa čak ni vojnu silu da bi učinili Grenland dijelom SAD, jer se navodno radi o "pitanju nacionalne bezbjednosti"

12699 pregleda 7 komentar(a)
Eged, Foto: Reuters
Eged, Foto: Reuters

Premijer Grenlanda, ogromne arktičke teritorije bogate rudama u sastavu Danske, rekao je danas da njegovi stanovnici ne žele da budu Amerikanci, ali da on razumije interesovanje izabranog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa za to ostrvo s obzirom na njegovu stratešku lokaciju i da je otvoren za dublju saradnju sa Vašingtonom.

Grenland je autonomna oblast Danske i nalazi se sjeveroistočno od SAD a sjeverozapadno od Evrope i Danske, države Evropske unije (EU) kojoj to ostrvo pripada. Nadavno je Tramp izjavio da ne isključuje ekonomski pritisak pa čak ni vojnu silu da bi učinili Grenland dijelom SAD, jer se navodno radi o "pitanju nacionalne bezbjednosti".

Premijer Mut B. Eged je rekao da Grenland svakako jeste dio sjevernoameričkog kontinenta i "mjesto koje Amerikanci vide kao dio svoga svijeta".

Takođe je rekao da nije razgovarao sa Trampom, ali da je otvoren za razgovore na temu "onoga što nas ujedinjuje".

"Kod kooperacije radi se o dijalogu. Kooperacija znači da se radi u pravcu iznalaženja rješenja", rekao je Eged.

Lider Grenlanda se zalaže za nezavosnost Grenlanda i na Dansku gleda kao na kolonijalnu silu koja njegovo lokalno stanovništvo, Inuite, ne tretira uvijek valjano.

"Grenland pripada narodu Grenlanda. Nećemo da budemo ni Danci ali ni Amerikanci. Hoćemo da budemo Grenlanđani", rekao je Eged na zajedničkoj konferenciji za novinare sa danskom premijerkom Mete Frederiksen u Kopenhagenu.

Trampova žudnja za Grenlandom raspalila je uznemirenost u Danskoj i širom Evrope.

SAD je transatlantski vojni i politički saveznik Evropske unije i vodeći član NATO alijanse, pa su mnogi Evropljani bili šokirani sugestijom izabranog američkog lidera da on razmatra i najmanju mogućnost da koristi silu protiv saveznika.

Fredriksen je rekla da vidi pozitivan aspekt diskusije o Grenlandu.

"Debata o nezavisnosti Grenlanda i posljednja saopštenja iz SAD pokazuju veliko interesovanje za Grenland. Ti događaji su pokrenuli mnoga razmišljanja i osećanja mnogih na Grenlandu i u Danskoj", rekla je ona i dodala: "SAD su naš najbliži saveznik, i učinićemo sve da nastavimo snažnu saradnju".

Dvoje lidera dali su izjave na redovnom zasijedanju Danske i dvije njegove autonomne teritorije - Farskih ostrva i Grenlanda - i sastanak nije bio organizovan povodom Trampovog istupa.

Na Grenlandu živi samo 57.000 ljudi ali je to ostrvo, najveće na svijetu, pokriveno snijegom i ledom bogato naftom, gasom i rijetkim rudama. Strateška je lokacija na Arktiku na kojem Rusija, Kina i druge zemlje žele da prošire uticaj kako klimatske promjene dovode do topljenja leda.

Bonus video: