Predsjednik Rumunije podnio ostavku

Ustavni sud Rumunije je u decembru poništio predsjedničke izbore zbog velike sumnje u rusko miješanje

7272 pregleda 4 komentar(a)
Klaus Johanis, Foto: Reuters
Klaus Johanis, Foto: Reuters

Odlazeći predsjednik Rumunije Klaus Johanis objavio je danas da podnosi ostavku nakon sve većeg pritiska populističkih opozicionih grupa, dva mjeseca pošto je najviši sud poništio predsjedničke izbore u toj zemlji.

"Da bih poštedio Rumuniju krize, podnosim ostavku na mjesto predsjednika Rumunije. Funkciju ću napustiti u srijedu, 12. februara", rekao je 65-godišnji Johanis tokom emotivnog obraćanja.

Johanis je predsjednik Rumunije od decembra 2014. godine. Njegov drugi petogodišnji mandat, posljednji na koji ima pravo, istekao je u decembru, ali mu je produžen pošto je Ustavni sud poništio predsjedničke izbore dva dana uoči drugog kruga 8. decembra.

Izbori su poništeni nakon što je krajnje desni populista Kalin Đorđesku neočekivano osvojio najviše glasova u prvom krugu, nakon čega su se pojavile optužbe o ruskom miješanju i izbornim nepravilnostima.

Članovi nekoliko desničarskih opozicionih partija, ali i neki poslanici liberalne, reformističke Unije za spas Rumunije, podnijeli su parlamentu zahtjev za razrješenje Johanisa sa dužnosti. Očekivalo se da taj prijedlog podrže i neki poslanici vladajuće koalicije.

Johanis je rekao da je to "beskoristan poduhvat" jer bi funkciju svakako napustio za nekoliko mjeseci, nakon izbora novog predsjednika na majskim izborima.

"To je neosnovan potez jer ja nikada, ponavljam nikada, nisam prekršio Ustav. To je štetan poduhvat jer svi gube, a niko ne dobija", kazao je Johanis.

Naveo je da bi posljedice njegovog razrješenja u parlamentu bile "dugotrajne i veoma negativne" za Rumuniju, članicu Evropske unije od 2007. i NATO-a od 2004. godine.

"Niko od naših partnera neće razumjeti zašto Rumunija smjenjuje predsjednika kada je proces izbora novog šefa države već počeo", dodao je Johanis.

Prvi krug predsjedničkih izbora zakazan je za 4. maj, a ako niko od kandidata ne dobije više od 50 odsto glasova, drugi krug će biti održan 18. maja. Još nije jasno da li će Đorđesku moći da učestvuje na izborima.

Nakon što je Johanis danas objavio da podnosi ostavku, ispred zgrade vlade u Bukureštu izbili su sukobi policije i pristalica Đorđeskua.

Predsjednica stranke Unija za spas Rumunije Elena Laskoni, koja je u decembru trebalo da bude protivnica Đorđeskua u drugom krugu, izjavila je danas da je ostavka Johanisa "došla prekasno da bi se smatrala časnom".

"Drago mi je da je pritisak Unije za spas Rumunije u parlamentu probudio Johanisa iz sna. Nećemo stati ovdje. Moramo da prestrukturiramo državne institucije tako da rade za građane, a ne za privremene figure na vlasti. Potrebni su nam istina, pravda i autentični lider uz kojeg ćemo biti čvrsto orijentisani ka Zapadu", kazala je Laskoni.

Bonus video: