Agencija Rojters objavila je danas analizu u kojoj se navodi da dok predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp odmrzava veze, Rusija ima novog javnog neprijatelja broj jedan - Veliku Britaniju.
U tekstu se navodi da je dvoje britanskih diplomata protjerano zbog špijunske afere, te pominje oštra izjava ruske spoljne obavještajne službe u kojoj se Britanija naziva "ratnim huškačem" i prijetnja visokog saveznika predsjednika Rusije Vladimira Putina da će zaplijeniti britansku imovinu unutar Rusije.
Dok SAD pod Donaldom Trampom nastoji da resetuje odnose s Moskvom i posreduje u miru između Rusije i Ukrajine, Britanija je dobila status javnog neprijatelja broj jedan u Rusiji, navodi se.
To je uloga koju je nosila povremeno tokom posljednja dva vijeka.
"London danas, kao i uoči oba svjetska rata prošlog vijeka, djeluje kao glavni globalni 'ratni huškač'", saopštila je ruska spoljna obavještajna služba (SVR) u neuobičajeno zapaljivoj javnoj izjavi u ponedjeljak.
Optužili su London da pokušava da osujeti Trampove napore da posreduje u miru u Ukrajini.
"Došlo je vrijeme da ih razotkrijemo i pošaljemo jasnu poruku 'perfidnom Albionu' i njegovim elitama: nećete uspjeti", navodi SVR.
Nisu precizirali svoje primjedbe na ponašanje Britanije prije Prvog i Drugog svjetskog rata.
Iako je Moskva izdvojila Britaniju kao posebnog neprijatelja, zaoštrila je retoriku i prema Evropskoj uniji, posebno prema francuskom predsjedniku Emanuelu Makronu, čije izjave o nuklearnom arsenalu Francuske kao protivteži ruskoj prijetnji izazivaju bijes Kremlja.
Ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine postala je najveći i najsmrtonosniji sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata. Izazvala je stotine hiljada mrtvih i ranjenih, raselila milione ljudi i dovela do najoštrije konfrontacije između Moskve i Zapada u posljednjih nekoliko decenija.
Tokom većeg dijela rata, Rusija je najviše napadala Vašington zbog njegove uloge u pružanju pomoći Kijevu. Ali sa Trampom na vlasti, to se promijenilo.
Tri ruska zvaničnika, koji su govorili pod uslovom anonimnosti jer nisu ovlašćeni da daju izjave za medije, rekli su da se Britanija sada smatra glavnim neprijateljem Moskve. Jedan od njih je ljutito izjavio da London "potpiruje haos i rat" u Ukrajini.
Drugi je opisao Britaniju kao vodeću silu Zapada u okupljanju otpora protiv Rusije.
Izjave britanskog premijera Kira Starmera ovog mjeseca o mogućem slanju britanskih vojnika i aviona u Ukrajinu kao dio mirovnih snaga razbješnjele su visoke ruske političare.
Takođe, naljutilo ih je i to što je Starmer ugostio sastanak "koalicije voljnih", kao i njegovo lično i telefonsko lobiranje kod Trampa da podrži Ukrajinu.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov optužio je Starmera da podstiče tenzije upravo u trenutku kada Tramp pokušava da ih smiri.
Britanske diplomate u Rusiji kažu da znaju šta ih čeka. Dosadašnja međusobna protjerivanja već su smanjila osoblje britanske ambasade u Moskvi za najmanje deset diplomata od početka rata. Ni Rusija ni Britanija trenutno nemaju vojne atašee.
Ruska bezbjednosna služba FSB u ponedjeljak je optužila jednog britanskog diplomatu i supružnika drugog diplomate za špijunažu i protjerala ih, a London je optužbe nazvao "neutemeljenim".
Britanija je u srijedu pozvala ruskog ambasadora u Londonu i uzvratila protjerivanjem ruskog diplomate i njegove supruge.
"Jasno je da ruska država aktivno pokušava da zatvori britansku ambasadu u Moskvi," saopštilo je britansko Ministarstvo spoljnih poslova.
Prema šefu britanske obavještajne službe MI6, Rusija je koristila "zapanjujuće nepromišljene" sabotaže na britanskom i evropskom tlu.
Londonski sud je ovog mjeseca osudio trojicu Bugara zbog pripadnosti ruskoj špijunskoj mreži. U oktobru, jedan Britanac je priznao da je u Londonu zapalio skladište u vlasništvu Ukrajinaca po nalogu Rusije.
Britanska istraga okrivila je Rusiju za trovanje Aleksandra Litvinjenka 2006. godine u Londonu radioaktivnom supstancom. London je takođe optužio Moskvu za trovanje u Solsberiju 2018. godine nervnim agensom Novičokom, što je Moskva odbacila.
Pojedini ruski političari su, bez dokaza, sugerisali da je Britanija pomogla Ukrajini u sabotažama ruskih ciljeva, uključujući napade na most koji povezuje poluostrvo Krim s Rusijom.
Nacionalistički komentatori na ruskoj državnoj televiziji počeli su da govore Rusima da London vjekovima pokušava da potkopa Moskvu.
Iako je London bio omiljena destinacija ruskih investitora nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, nepovjerenje prema Britaniji vuče korijene još od Krimskog rata (1853-1856), kada je Britanija bila dio koalicije koja je porazila Rusko carstvo.
Britanija kao "lokomotiva" Zapada
Neki u Britaniji bi mogli biti iznenađeni globalnim značajem koji Moskva pripisuje londonskim obavještajnim službama i specijalnim snagama.
Ali jedan od trojice ruskih zvaničnika rekao je da je London pokazao da je u stanju da bude primjer u Ukrajini.
"Oni su lokomotiva i vuku druge za sobom", rekao je zvaničnik.
Britanija, koja nudi obuku i finansije ukrajinskoj vojsci, bila je prva zemlja koja je Ukrajini obećala glavne borbene tenkove zapadne proizvodnje i prva koja je isporučila krstareće rakete dugog dometa u vrijeme kada su druge zemlje oklijevale.
To je duboko naljutilo Rusiju.
"Ako danas Britanija pogađa našu teritoriju svojim projektilima iz Ukrajine… Smatram da je ovo dobar razlog da Britanija prestane da postoji, rekao je za državnu televiziju u januaru Andrej Guruljov, proputinovski poslanik i bivši vojni komandant.
Pokušaj Rusije da Britaniju predstavi kao ratnog huškača ponavlja Putinovu optužbu da je bivši britanski premijer Boris Džonson ubijedio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da odustane od potencijalnog mirovnog sporazuma 2022. godine, što Džonson i Zelenski odbacuju.
Bonus video:
