Italija zadržava blago Savoja

Sud u Rimu odbio zahtjev potomaka posljednjeg kralja za povrat krunskog nakita

10914 pregleda 4 komentar(a)
Umberto na vjenčanju sa princezom Marijom Žoze od Belgije 1930. u Rimu, Foto: wikipedia.org
Umberto na vjenčanju sa princezom Marijom Žoze od Belgije 1930. u Rimu, Foto: wikipedia.org

Sud u Italiji odbacio je zahtjev potomaka posljednjeg kralja te zemlje za povratak krunskog nakita i naredio da nacionalno blago ostaje u vlasništvu države.

Potomci posljednjeg italijanskog monarha tužili su u februaru 2022. godine italijansku državu tražeći povrat nakita koji se gotovo 78 godina nalazi u kovčegu u sefovima Banke Italije, usred dugotrajnog spora o vlasništvu.

Tužba je uslijedila nakon što potomci kralja Umberta II iz dinastije Savoja nisu uspjeli da postignu dogovor sa bankom o vraćanju nakita, koji sadrži više od 6.000 dijamanata i 2.000 bisera postavljenih na broševe, ogrlice i tijare koje su nosile razne princeze i kraljice tokom 85-godišnjeg postojanja monarhije, a čija se vrijednost procjenjuje na 300 miliona eura.

Građanski sud u Rimu odbacio je u četvrtak zahtjev bivše kraljevske porodice Savoja za priznavanjem prava vlasništva, ocijenivši da je tužbeni zahtjev “očigledno neosnovan”, prenio je “Gardijan”.Olina Kapolino, advokatkinja Banke Italije, pozdravila je presudu. “Kao građanka, nadam se da će država uskoro izložiti ovaj istorijski nakit u muzeju”, izjavila je.

Banka Italije je preuzela nakit 5. juna 1946. godine, tri dana nakon što su Italijani izglasali ukidanje monarhije i devet dana prije nego što je Umberto II, koji je vladao samo 34 dana, protjeran u izgnanstvo zajedno sa svojim muškim potomcima.

Umberto II bio je treće dijete i jedini sin među petoro djece kralja Viktora Emanuela III i kraljice Jelene Savojske, rođene Petrović Njegoš, ćerke crnogorskog kralja Nikole I i kraljice Milene.

Umberto II je tada zatražio od Falkonea Lućifera, tadašnjeg ministra kraljevske kuće, da dragocjenosti preda na čuvanje Luiđiju Einaudiju, tadašnjem guverneru Banke Italije, koji je kasnije postao predsjednik.

Smatra se da je nakit jedini dio kraljevske imovine koji nije konfiskovala italijanska država nakon ukidanja monarhije, zbog čega se porodica Savoja nadala da će uspjeti da ga povrati, piše “Gardijan”.

Nakon presude, advokat kraljevskih potomaka Serđo Orlandi najavio je da će njegovi klijenti podnijeti žalbu Evropskom sudu za ljudska prava. U toj žalbi, nasljednici bivše kraljevske porodice takođe će zahtijevati da im italijanska država isplati vrijednost sve imovine koja je nekada pripadala posljednjem kralju Italije.

Bonus video: