Velika Britanija i Evropska unija zaključili su danas novo strateško partnerstvo o učvršćivanju veza, posebno u odbrani, na prvom samitu posle Bregzita.
"Ovaj samit obilježava novu eru u našim odnosima", rekao je britanski premijer Kir Starmer na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i predsjednikom Evropskog savjeta Antonijom Koštom.
Starmer je rekao da postignutim sporazumom svi dobijaju i istakao da zajedno sa trgovinskim sporazumima potpisanim prošle nedjelje sa Iranom i SAD to za Veliku Britaniju znači radna mjesta plus kreiranje rasta.
Poslije više mjeseci pregovora Evropljani i Britanci zaključili su partnerstvo o odbrani i bezbjednosti, našli kompromis o ublažavanju nekih trgovinskih barijera i produžili sporazum o ribarenju na 12 godina.
S druge strane pregovori nisu u potpunosti postigli dogovor o mobilnosti mladih.
Starmer je rekao da će sporazumi smanjiti birokratiju, podstaći rast britanske privrede i resetovati odnose s EU poslije izlaska Britanije iz Unije 2020.
Sporazum o partnerstvu o bezbjednosti i odbrani predviđa jačanje saradnje i mogao bi da omogući britanskoj vojnoj industriji učestvovanje u zajedničkom programu zajma EU za kupovinu oružja za 150 milijardi eura, o čemu još pregovaraju članice Unije.
Taj sporazum je postao hitan zbog rata koji je Rusija pokrenula u Ukrajini i rizika povlačenja SAD iz odbrane Evrope.
Drugi sporazum je o smanjenju kontrole hrane i poljoprivrednih proizvoda što je bio važan zahtjev Londona, a omogućiće britanskim kompanijama da izbjegnu taksu EU na oslobođeni ugljenik.
London kaže da bi te mjere trebalo da britanskoj privredi donesu gotovo devet milijardi funti (10,7 milijardi eura) do 2040.
Postignut je i sporazum o 12-ugodišnjem produženju dozvole ribarskim brodovima EU da ribare u britanskim vodama.
"Vrijeme je da se gleda naprijed, da se pomjeri od ustajalih starih rasprava i političkih borbi i nađe zdrav razum, praktična rješenja, koja donose najbolje za britanski narod", rekao je Starmer.
On je pozdravio sporazum kao "novo strateško partnerstvo prilagođeno našoj epohi, koji će donijeti realne i opipljive prednosti po pitanju bezbjednosti, ilegalne imigracije, cena energije, prehrambeno poljoprivrednog sektora, trgovine i drugog".
Fon der Lajen je pozdravila istorijski momenat između partnera koji imaju iste ciljeve i koji dijele iste vrijednosti.

Poslije samita troje vođa otišlo je na ručak na fregati HMS Saderlend koja je usidrena na Temzi u Londonu pored krstarice iz Drugog svjetskog rata HMS Belfast.
Po dolasku na vlast u julu 2024. godine Kir Starmer je obećao da će ponovo pokrenuti odnose sa EU poslije više godina tenzija između evropske dvadeset sedmorice i prethodnih konzervativnih vlada vezano za Bregzit koji je stupio na snagu 31. januara 2020.
Od pokretanja ruskog rata u Ukrajini i rizika od američkog povlačenja iz odbrane evropskog kontinenta, London i Brisel izrazili su želju za približavanjem u oblasti odbrane.
U okviru novog partnerstva o odbrani i bezbjednosti Britanija će moći da učestvuje na ministarskim sastancima EU i da se pridruži nekim evropskim vojnim misijama.
Pregovori su nastavljeni do posljednjeg trenutka pred današnji samit da se uklone posljednje blokade, posebno oko škakljivog pitanja ribarenja koje je posebno osjetljivo za Francusku.
Na kraju su Britanija i EU produžili sporazum o pristupu evropskih ribara britanskim vodama, koji će važiti od 2026. do 2038. godine.
Zauzvrat Britanci će moći lakše da izvoze prehrambene proizvode na evropsko tržište zahvaljujući brzom i dinamičnom usaglašavanju Britanije sa evropskim sanitarnim propisima.
Sporazum je osjetljiv sa britanske strane s obzirom na jačanje eurofobne i antimigrantske stranke Reform UK koju predvodi Najdžel Faraž.
Britanski premijer je posljednjih nedjelja ponavljao svoje crvene linije, između ostalog da ne dolazi u obzir vraćanje na zajedničko tržište ni na carinsku uniju, niti uspostavljanje slobodnog kretanja.
Ipak je potpredsjednik stranke Reform UK Ričard Tajs optužio vladu da je kapitulirala pred EU.
Šefica konzervativne opozicije Kemi Badenoh rekla je da su ponovo postali potčinjeni pravilima Brisela.
Bonus video:
