Grčke banke biće ponovo otvorene u ponedeljak

Tronedjeljni prekid u radu grčkih banaka mogao bi da košta tu zemlju čak tri milijarde eura, ne računajući neostvareni prihod od turizma, pokazala je najnovija studija
50 pregleda 0 komentar(a)
Grčka, banke, Foto: Reuters
Grčka, banke, Foto: Reuters
Ažurirano: 18.07.2015. 18:30h

Grčke banke biće ponovo otvorene u ponedjeljak nakon što su tri nedjelje bile zatvorene, limiti za podizanje novca biće relaksiraniji, ali će i dalje biti vršena kontrola kapitala, nadeveno je u današnjoj uredbi grčke vlade.

Uredbom je utvrđeno da limit za podizanje novca tokom jedne sedmice iznosi 420 eura, dok će dnevni limit za podizanje novca i dalje biti 60 eura, prenio je AFP.

Tronedjeljni prekid u radu grčkih banaka mogao bi da košta tu zemlju čak tri milijarde eura, ne računajući neostvareni prihod od turizma, pokazala je najnovija studija.

Grčki dnevni list Katimerini je, pozivajući se na podatke trgovinskih udruženja, objavio da je samo maloprodajni sektor pretrpio štetu od 600 miliona eura, pri čemu je najviše pogođen sektor maloprodaje odjeće.

Zamjenik grčkog ministra finansija Dimitris Mardas je juče izjavio da će banke u Grčkoj u ponedjeljak početi sa radom.

Grčke banke su zatvorene od 29. juna uz kontrole kapitala koje su ograničile iznos koji može da se podigne na bankomatima na 60 eura dnevno i 120 eura nedeljno za penzionere i nezaposlene bez platnih kartica.

Štiglic okuplja tim stručnjaka za pomoć

Ugledni ekonomista, dobitnik Nobelove nagrade Džozef Štiglic, nagovijestio je da je spreman da pomogne u rješavanju ekonomske krize u Grčkoj, i da u tu svrhu okuplja tim vodećih američkih i evropskih stručnjaka.

Bivši glavni ekonomista Svjetske banke je rekao da su on i mnogi istaknuti stručnjaci iz Evrope i Amerike spremni da doprinesu rješavanju grčke ekonomske krize, rekli su izvori.

Američki ekonomista najavio je ovo na sastanku sa grčkim ministrom finansija Euklidom Cakalotosom u petak u Atini, saopštila je pres služba grčkog ministarstva finansija, prenio je Sputnjik.

Tokom sastanka, Štiglic je izrazio zabrinuost u vezi ekonomske opravdanosti novog sporazuma o paketu finansijske pomoći Grčkoj, koji su Atina i međunarodni kreditori sklopili 13. jula.

Štiglic je u više navrata kritikovao taktiku međunarodnih kreditora prema Grčkoj i strukturu sadašnjeg finansijskog sistema koji se oblikovao u toj državi kao posledica ove politike.

Poznati ekonomista je rekao da je, zajedno sa timom istaknutih evropskih i američkih stručnjaka, riješen i spreman da pomogne grčkoj vladi na svaki mogući način da okonča politiku štednje i izađe iz ekonomske krize.

Nakon maratonskih razgovora u Briselu, Grčka je pristala na mjere štednje u zamenu za trogodišnji paket finansijske pomoći u iznosu do 86 milijardi eura, što je treći program spasavanja te države u pet godina.

Bonus video: