Uoči izbora zaplijenjeno 350.000 lažnih glasačkih listća

Prema riječima tužilaca, sporni materijal je pronađen u štampariji koja je imala licencu za štampanje glasačkih listića, a čiji je vlasnik jedan lokalni poslanik
0 komentar(a)
Ažurirano: 12.05.2013. 09:53h

U Bugarskoj je zaplijenjeno 350.000 lažnih glasačkih listića, saopšteno je juče iz tužilaštva te zemlje, uoči današnjih prijevremenih parlamentarnih izbora na kojima će teško bilo koja partija osvojiti ubjedljivu većinu, što će donijeti nova politička previranja u najsiromašnijoj članici EU.

Prema riječima tužilaca, sporni glasački listići su pronađeni u jednoj štampariji koja je u vlasništvu kompanije jednog lokalnog poslanika iz GERB-a, partije desnog centra, čija je vlada podnijela ostavku tokom februarskih protesta protiv lošeg životnog standarda i korupcije. Uprkos ostavci vlade, ankete GERB-u daju neznatnu prednost.

„Preko 350.000 odštampanih glasačkih listića koji su bili spremni da se upotrijebe na izborima, pronađeni su u magacinima jedne štamparije u Kostinbrodu“, navedeno je u jučerašnjem saopštenju tužilaštva u kome se dodaje da je ta štamparija po nalogu vlade odštampala 8,3 miliona glasačkih listića.

Prelazna vlada, koja je formirana nakon ostavke GERB-ovog premijera Bojka Borisova, saopštila je da je primila svih 8,34 miliona glasačkih listića koje je naručila i da ih je već proslijedila po biračkim mjestima.

Vlasnik štamparije, poslanik Jordan Bončev, negirao je da je učinio išta nezakonito, istakavši da ima licencu za štampanje listića.

Predsjednik Rosen Plevnelijev je kazao da očekuje da Centralna izborna komisija reaguje „kako bi obezbijedila zakonite demokratske izbore, uključujući i vanredne mjere, ukoliko je to potrebno“, ne dajući više detalja.

GERB je pozvao da se odmah prekine sa „spekulacijama i političkim ubjeđivanjem“ na dan izborne ćutnje, ali će ove optužbe najvjerovatnije dodatno obeshrabriti stanovništvo umorno od korupcije, organizovanog kriminala i niskog životnog standarda, naveo je Rojters.

Ističući da se iz Bugarske odselilo oko 2 miliona stanovnika od pada komunizma 1989, britanska agencija napominje da se ta zemlja i dalje muči da pojedinim građanima obezbijedi napajanje pitkom vodom i pouzdan izvor električne energije i da se mnoga sela gase ili u njima žive samo stariji ljudi.

Nakon kampanje koju su obilježili skandal sa prisluškivanjem, u kome je tužilaštvo tvrdilo da je jedan istaknuti funkcioner GERB-a dozvoljavao zaposlenima u ministarstvu da čine krivična djela, kao i više međusobnog optuživanja nego političke debate, očekuje se da će pregovori o formiranju vladajuće koalicije biti teški i da će možda nametnuti pitanja o upravljanju i ekonomskoj politici u zemlji.

Izbore nadgleda Organizacija za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS), a pet stranaka – među kojima su socijalisti, ali ne i GERB – organizovalo je paralelno brojanje glasova koje su povjerili jednoj austrijskoj kompaniji uz objašnjenje da su zabrinuti zbog moguće izborne krađe.

Birači su nezadovoljni političkom klasom koja nije uspjela da predstavi jasne ideje o tome kako da smanji nezaposlenost koja bilježi rekordan nivo u posljednjih 8 godina i poveća prosječnu mjesečnu zaradu sa 400 eura, pa se očekuje niska izlaznost, a neki aktivisti planiraju da održe proteste na dan glasanja.

Mnogi preduzetnici nisu zadovoljni GERB-om, optužuju ga da nije uspio da se obračuna sa ukorijenjenom korupcijom i da su mnogi javni tenderi i dalje unaprijed dogovoreni. Međutim, to što se dug zemlje drži pod kontrolom i vezanost valute za euro bi mogli biti ohrabrujući podaci za investitore.

Ukoliko ni GERB ni socijalisti ne budu mogli da obezbijede većinu, u Bugarskoj će se održati novi izbori – moguće u septembru – a do tada će zemljom upravljati prelazna vlada koja se obavezala da održava nizak državni dug, ali će imati ograničenu moć.

Galerija

Bonus video: