Visok stepen ksenofobije u Mađarskoj

Agencija Tarki od 1992. redovno sprovodi istraživanja o ksenofobiji. Istraživanja pokazuju naglo povećanje ksenofobije tokom prvih pet godina anketiranja (od 1992. do 1995) koja je zatim varirala i bila stabilna između 2002. i 2011. Do porasta ksenofobije je došlo 2012. i stepen ksenofobije je ostao visok tokom naredne dvije godine
0 komentar(a)
Budimpešta, Foto: Shutterstock
Budimpešta, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 04.08.2015. 18:03h

Ksenofobija je zastupljena kod dvije petine Mađara a 39 odsto se slaže sa stavom da azilantima ne treba dozvoliti ni da uđu u Mađarsku, pokazuje najnovije istraživanje agencije za isptivanje javnog mnjenja Tarki.

Većina ispitanika je ipak rekla da bi saslušali argumente o tome da li tražiocu azila treba dati azil dok pet odsto njih smatra da treba primiti sve azilante, prenijela je mađarska agencije MTI.

Agencija Tarki od 1992. godine redovno sprovodi istraživanja javnog mnjenja o ksenofobiji. Istraživanja pokazuju naglo povećanje ksenofobije tokom prvih pet godina anketiranja (od 1992. do 1995. godine) koja je zatim varirala i bila stabilna između 2002. i 2011. godine. Do porasta ksenofobije je došlo 2012. i stepen ksenofobije je ostao visok tokom naredne dvije godine.

Prema istraživanju sprovedenom u aprilu ove godine, ksenofobija je dostigla rekordno visok nivo, pri čemu je 46 odsto ispitanika reklo da bi zabranilo azilantima da uđu u zemlju, dok najnovije istraživanje pokazuje da se ksenofobija vratila na nivo iz 2014. godine uprkos stalnoj usredsređenosti medija na migrantsku krizu u Evropi.

Raspoloženje je najnegativnije prema Arapima, a ksenofobija je izraženija među ispitanicima koji žive u podrucjima koja su pod najvećim pritiskom zbog migranata.

Ksenofobija je takođe izraženija među pristalicama desničarskog Jobika i ispitanicima sa niskim primanjima.

Ksenofobija je namanje izražena među ispitanicima iz područja gdje nema mnogo migranata, obrazovanijim ljudima, onima koji redovno idu u crkvu i onima koji žele da emigriraju iz Mađarske, navodi Tarki.

Bonus video: