Čurkin: Turska snabdijeva Islamsku državu djelovima za pravljenje improvizovanih bombi

Ruski ambasador je optužio pet turskih kompanija da su Islamskoj državi isporučivali aluminijumski prah, amonijum nitrat, vodonik-peroksid i druge materijale koje proizvode razne turske i strane kompanije
50 pregleda 6 komentar(a)
Vitalij Čurkin, Foto: Reuters
Vitalij Čurkin, Foto: Reuters
Ažurirano: 26.05.2016. 07:35h

Rusija je optužila Tursku da terorističku organizaciju Islamsku državu snabdijeva djelovima za pravljenje improvizovanih eksplozivnih naprava.

Ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin je u pismu koje je u srijedu poslao generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu naveo da su ti uređaji "rašireno korišćeni za izvođenje terorističkih djela".

Čurikin je rekao da analiza hemijskih komponenti eksploziva oduzetih islamistima u regionima oko iračkog grada Tikrita i sirijskog grada Kobanija, kao i pregled uslova za prodaju tih komponenti, "ukazuju da su ili proizvedeni u Turskoj ili su isporučeni toj zemlji bez prava na ponovni izvoz".

"Ove činjenice pokazuju da su turske vlasti namjerno umiješane u aktivnosti Islamske države, pošto obezbjeđuju pristup komponentama za improvizovane eksplozivne uređaje koji se rašireno koriste za izvođenje terorističkih djela", rekao je Čurkin.

Ruski ambasador je optužio pet turskih kompanija da su Islamskoj državi isporučivali aluminijumski prah, amonijum nitrat, vodonik-peroksid i druge materijale koje proizvode razne turske i strane kompanije.

Čurkin je dodao da je jedna značajna karakteristika eksplozivnih uređaja uzetih od Islamske države je upotreba djelova proizvedenih u američkim, švajcarskim i švedskim kompanijama.

"Detonirajući štapin proizveden u trećim zemljama ilegalno je preprodavan preko Turske borcima Islamske države", rekao je Čurkin.

Portparol turskog Ministarstva vanjskih poslova rekao je da je Čurkinovo pismo "najnoviji primjer ruske propagandne kampanje protiv Turske" i dodao da "kao takvo ne može biti shvaćeno ozbiljno".

Odnosi Rusije, koja je ključni saveznik sirijskog predsjednika Bašara al Asada, i Turske, koja podržava sirijsku opoziciju, bili su zategnuti od početka petogodišnjeg sukoba, a situacija je pogoršana prošlog novembra kada je Turska oborila ruski ratni avion blizu njene granice sa Sirijom.

Rusija je poslije toga u svojoj bazi u Siriji razmjestila sistem protivraketne odbrane i uvela Turskoj ekonomske sankcije.

Predsjednik Rusije Vladimir Putin je optužio Ankaru da "dozvoljava teroristima da zarađuju novac prodajom nafte ukradene u Siriji", a truski predsjednik Redžep Tajip Erdogan i njegova porodica su optuživani da su lično zarađivali od trgovine naftom s Islamskom državom.

Bonus video: