Keri o 49 odsto šansi Sergeja Lavrova: Sviđa mi se njegov optimizam

Lavrov je na bezbjednosnoj konferenciji u Minhenu rekao da je da je svakodnevna saradnja te dvije zemlje ključna da bi se osigurala isporuka humanitarne pomoći i okončanje neprijateljstva
0 komentar(a)
Sergej Lavrov, Džon Keri, Stafan de Mistura, Foto: Reuters
Sergej Lavrov, Džon Keri, Stafan de Mistura, Foto: Reuters
Ažurirano: 13.02.2016. 17:53h

Američki državni sekretar Džon Keri izjavio je da će raditi na dogovoru o privremenom primirju u Siriji pošto je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov izrazio skepticizam o šansama da se borbe obustave u roku od nedjelju dana.

Na bezbjednosnoj konferenciji u Minhenu, Lavrov je ranije rekao da su šanse za "prekid neprijateljstava" u Siriji u roku od nedjelju dana 49 odsto.

Keri je potom rekao da će se raditi da se dogovor postigne. "Radićemo, radićemo da uspije", naveo je on.

Povodom 49 odsto šansi koliko je Lavrov procijenio vjerovatnoću za postizanje dogovora, Keri je zajedljivo rekao: "Svida mi se njegov optimizam".

Lavrov: Asada ne treba demonizovati

Lavrov je ranije danas da sve strane u sirijskom grđjanskom ratu krše humanitarno pravo i da ne treba demonizovati sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.

Govoreći na bezbjednosnoj konferenciji u Minhenu, Lavrov je rekao da je većina civila koji su pod opsadom u Siriji, pod opsadom opozicionih snaga. On je rekao da grupe za odbranu ljudskih prava i UN "uviđaju da svi na terenu rade nešto nedozvoljeno sa stanovišta humanitarnog prava".

"On što želim da kažem, jeste da ne treba demonizovati Asada. Ne treba demonizovati bilo koga osim terorizam u Siriji", rekao je ruski ministar.

Lavrov je rekao da je moguće da se ostvari napredak, i prvi korak bi bio isporukom humanitarne pomoći, ali da "održiva dostava" pomoći može da se obezbijedi samo kroz politički proces.

Lavrov je ranije danas izjavio na istom skupu da je potrebna koordinacija izmedju vojnih snaga Rusije i SAD da bi se sprovelo primirje u Siriji. On je rekao da je svakodnevna saradnja te dvije zemlje ključna da bi se osigurala isporuka humanitarne pomoći i okončala neprijateljstva.

"Ako se približavamo praktičnim ciljevima primirja, onda bez saradnje vojski ništa neće biti sprovedeno", rekao je Lavrov.

On je dodao da koordinacija nije otišla dalje od sporazuma da se izbjegnu incidenti u vazduhu.

Kada ga je moderator bezbjednosne konferencije Volfgang Išinger upitao da ocijeni na skali od jedan do 100 koliko je siguran da će "prekid neprijateljstava" stupiti na snagu u roku od nedjelju dana kao što je planirano, Lavrov je dao ocjenu 49.

Britanski ministar vanjskih poslova Filip Hamond, koji sjedi pored Lavrova, rekao je da više zvuči kao da je njegovo uvjerenje "negdje blizu nula".

Lavrov je rekao da izjave američkih zvaničnika daju utisak da je cilj da se zaustavi ruska vojna operacija u Siriji, iako se svi bore "protiv istih organizacija koje je Savjet bezbjednosti UN označio kao terorističke".

Hamond je rekao da šanse o uspjehu primirja zavise od toga "šta Rusija želi".

On je rekao da sirijske vladine snage uz pomoć ruskih aviona pokušavaju da opkole pobunjenike u najvećem sirijskom gradu Alepu i prekinu njihov put snabdijevanja od Turske.

"Ako Rusija narednih dana ne zaustavi ili bar znatno smanji to bombardovanje, umjerena naoružana opozicija neće da se uključi u taj proces", rekao je Hamond.

SAD i Rusija su postigle dogovor o privremenom prekidu neprijateljstava u Siriji u roku od nedjelju dana, što se ne odnosi na akcije protiv ekstremista ia Islamske države i fronta Al Nusra, da bi se ponovo pokrenuo mirovni proces i zaustavio egzodus civila.

Bonus video: