Reporteri bez granica: UN da imenuje Specijalnog predstavnika

"Samo Specijalni predstavnik UN koji bi blisko sarađivao sa Generalnim sekretarom UN bi imao političku težinu i kapacitet da brzo djeluje, i legitimnost da koordiniše sva tijela UN kako bi se sprovele promjene," istakao je generalni sekretar Reportera bez granica
0 komentar(a)
Reporteri bez granica, Foto: Screenshot
Reporteri bez granica, Foto: Screenshot
Ažurirano: 02.11.2015. 09:50h

Povodom međunarodnog Dana zaštite novinara, Reporteri bez granica (RSF) pozvali su danas Ujedinjene nacije da preduzmu konkretne korake i postave Specijalnog predstavnika Generalnog sekretara UN za bezbjednost novinara.

Više od 700 novinara ubijeno je tokom proteklih deset godina, dok su radili svoj posao, a problem nije u nepostojanju zakona nego u njihovoj primjeni upozorava RSF, međunarodna organizacija koja se bori za slobodu štampe osnovana u Francuskoj.

"Reporteri bez granica (RSF) pozivaju UN da što je prije moguće formiraju poziciju Specijalnog predstavnika Generalnog sekretara za bezbjednost novinara," saopštio je RSF.

RSF navodi da su "uprkos rezolucijama koje su donjete na tu temu u proteklih 10 godina, između ostalog i u Savjetu bezbjednosti i Generalnoj skupštini, statistički podaci o novinarima koji su ubijeni veoma zabrinjavajući."

Reporteri bez granica podsjeća da je 27. maja ove godine SB UN usvojio Rezoluciju 2222 oštro osudivši nekažnjivost napada na novinare i pozvao sve članice da stvore bezbjednu sredinu za ljude koji se bave novinarstvom kako bi obavaljali svoj posao.

Tom prilikom generalni sekretar RSF Kristof Delor se obratio Savjetu bezbjednosti pozdravivši rezoluciju ali je takođe pozvao na konkretne akcije.

"Sudeći po broju novinara koji su ubijeni svake godine, ti pravni pomaci nisu pretvoreni u akcije," upozorio je Kristof Delor u saopštenju, objasnivši da kada je riječ o bezbjednosti novinara problem nije u nepostojanju zakona već u nepostojanju sredstava da se obezbjedi njihova primjena.

"Samo Specijalni predstavnik UN koji bi blisko sarađivao sa Generalnim sekretarom UN bi imao političku težinu i kapacitet da brzo djeluje, i legitimnost da koordiniše sva tijela UN kako bi se sprovele promjene," istakao je generalni sekretar Reportera bez granica.

Prema njegovim riječima, glavni zadatak Specjalnog predstavnika Generalnog sekretara UN za zaštitu novinara bi bio da prati koliko se članice UN pridržvaju obaveza po međunarodnom pravu.

U tom smislu bi kao model mogao poslužiti Specijalni predstavnik za djecu u oružanim sukobima.

Reporeti bez granica podsjećaju da je 2014. godinu obilježio ekstremni nivo nasilja prema novinarima širom svijeta uključujući pažljivo osmišljenje prijetnje i obezglavljivanje novinara.

Tokom 2014. godine ubijen je 71 novinar, pre svega u Siriji, Ukrajini, Iraku i Libiji a 119 novinara je kidnapovano što je 30 odsto više nego 2013. godine.

Od početka 2015. godine ubijeno je 48 novinara od kojih 8 u Francuskoj, 6 u Južnom Sudanu, 5 u Jemenu, 5 u Iraku, 5 u Siriji, 3 u Meksiku, 3 u Brazilu..

Ukoliko bi specijalni predstavnik za zaštitu novinara postao trajna pozicija pod pokroviteljtvom Generalnog sekretara UN to bi znatno osnažilo Plan akcije UN za bezbjednost novinara i napore koje po tom pitanju preduzimaju Unesko, Savjet za ljudska prava i Kancelraija Visokog komesara za ljudska prava kao i Specijalni prestavnik za unapređenje prava na slobodu mišljenja i izražavanja i regionalne akcije Savjeta Evrope i Organizacije američkih država, navodi RSF.

Ta organizacija poziva sve organizacije za slobodu medija i medijske organizacije da se pridruže njenom pozivu.

Ujedinjene nacije su 2013. godne proglasile 2. novembar za Dan zaštite novinara.

Bonus video: