Hejli: Palestina uopšte nije država

Njen kabinet je dodao da SAD ne priznaju palestinsku državu, niti je takva država primljena kao članica UN i da ne vjeruju da su Palestinci kvalifikovani da budu primljeni kao zemlja članica u svijetsko tijelo
62 pregleda 2 komentar(a)
Niki Hejli, Kristofer Vrej, Foto: Reuters
Niki Hejli, Kristofer Vrej, Foto: Reuters
Ažurirano: 17.10.2018. 07:08h

Sjedinjenje Američke Države ne priznaju Palestinu kao državu, rekli su izaslanici te zemlje protiveći se potezu Generalne skupštine UN da ojača njen status.

"Palestinci nisu zemlja članica UN, niti bilo kakava država uopšte. SAD će nastaviti to da ističu u našim izjavama na UN događajima koje predvode Palestinci", rekla je sinoć američka ambasadorka u UN Niki Hejli, nakon što je Generalna skupština UN postavila Palestinsku upravu da predvodi grupu od 134 zemlje poznatu pod imenom Grupa 77.

Da bi se to postiglo Palestina koja ima status države nečlanice u UN mora privremeno da dobije dodatna prava, navode izraelski mediji.

"Današnje greške UN podrivaju izglede za mir ohrabrivanjem iluzije koju imaju neki palestinski lideri da oni mogu da ostvaruju svoje ciljeve bez direktnih mirovnih pregovora. U stvari današnje glasanje uopšte ne pomaže palestinskom narodu", rekla je Hejli.

Njen kabinet je dodao da SAD ne priznaju palestinsku državu, niti je takva država primljena kao članica UN i da ne vjeruju da su Palestinci kvalifikovani da budu primljeni kao zemlja članica u svijetsko tijelo.

Zamjenik američke ambasadorke u UN Džonatan Koen rekao je Generalnoj skupštini da planira da podsjeti UN da Palestinci nisu dostigli državnost.

Njegova izjava je u skladu sa stavom SAD da bi Palestinu trebalo priznati tek nakon postizanja sporazuma o okončanju izraelsko-palestinskog sukoba.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala je 29. novembra 2012. godine dvotrećinskom većinom unaprijeđenje statusa Palestine od entiteta posmatrača u državu posmatrača nečlanicu.

Protiv rezolucije da Palestina dobije status države nečlanice posmatrača bez prava glasa izjasnili su se Izrael, SAD, Kanada, Češka, Panama i četiri pacifičke zemlje Maršalska Ostrva, Mikronezija, Nauru i Palau, koje inače podržavaju jevrejsku državu i SAD u UN.

Koen je podsjetio da su se SAD dugo protivile unaprijeđenju palestinskog statusa UN i da su glasale protiv pomenute rezolucije, kao i pristupanja sporazumima čiji su SAD potpisnici.

"To je zato što, kao što smo rekli, SAD ne priznaju da postoji država Palestina i mi ne smatramo da smo u sporazumskom odnosu s državom Palestinom", rekao je Koen, dodavši da su SAD godinama bile posvećene postizanju sveobuhvatnog kraja izraelsko-palestinskog sukoba i da je cilj te zemlje i danas da se mir koji obje strane zaslužuju postigne direktnim pregovorima.

Bonus video: