Obama: Nijedan Bog ne oprašta teror

On je rekao da nedavno nasilje u Parizu, Pakistanu, Siriji i drugim mjestima širom svijeta pokazuju da se vjera i religija mogu izopačiti i korisiti kao oružje, navodi Rojters
4 komentar(a)
Ažurirano: 05.02.2015. 17:56h

Američki predsjednik Barak Obama izjavio je da je Islamska država (IS) "brutalni i opaki kult smrti" koji izvodi "neopisive varvarske aktove" u ime vjere.

"Okupili smo se da se odupremo onima koji izopačuju vjeru zarad svojih nihilističkih ciljeva", rekao je Obama na početku godišnjeg Molitvenog doručka u Vašingtonu, istakavši da "nijedan Bog ne oprašte teror", prenosi AP.

On je rekao da nedavno nasilje u Parizu, Pakistanu, Siriji i drugim mjestima širom svijeta pokazuju da se vjera i religija mogu izopačiti i korisiti kao oružje, navodi Rojters.

Militantni aktivisti IS, koji su ranije ove nedjelje izazvali međunarodni gnijev objavivši video snimak na kojem jordanskog pilota spaljuju živog, "terorišu vjerske manjine kao što su Jazidi, podvrgavaju žene silovanju kao ratnom oružju, pod plaštom vjerskog autoriteta", naveo je američki predsjednik.

Obama je danas, otvarajući Molitveni doručak pred više od 3.000 zvanica, pozdravio tibetanskog duhovnog vođu Dalaj lamu kao "dobrog prijatelja" tokom simboličnog prvog susreta sa njim, ali se nijesu formalno sastali, prenosi AFP uz ocjenu da bi to moglo razbješnjeti Peking.

Obama je u svom govoru posebno pozdravio ovog dobitnika Nobelove nagrade za mir, koga Kina smatra separatistom.

"Želim da uputim posebnu dobrodošlicu dobrom prijatelju", rekao je Obama, opisujući Dalaj lamu kao "moćan primjer kako se primjenjuje samilost", a koji, kako je rekao, inspiriše druge da se zalažu za slobodu i dostojanstvo svih ljudi.

Dalaja lama. foto: Reuters

Obama i Dalaj lama su danas prvi put viđeni zajedno u javnosti, podsjeća francuska agencija, dodavši da su tri prethodna njihova susreta održana iza zatvorenih vrata kako bi se izbjeglo pogoršavanje odnosa sa Kinom.

Peking optužuje Dalaj lamu da pokušava da otcijepi Tibet od ostatka Kine i naziva ga "vukom u ovčijem krznu", navodi Frans pres.

Nacionalni molitveni doručak ustanovljen je 1953. godine i od tada se održava svakog prvog četvrtka u februaru.

Na "molitvi za Ameriku" okupljaju se predsjednik SAD, članovi Kongresa, visoki predstavnici administracije i zvaničnici iz čitavog svijeta.

Tradicija okupljanja na Molitvenom doručku ustanovljena je tokom mandata predsjednika SAD Dvajta Ajzenhauera, koji je s grupom kongresmena došao na ideju da organizuje zajednički skup čija bi okosnica bila molitva za Ameriku.

Galerija

Bonus video: