Žene i dalje manje plaćene

"Diskriminacija je jedan od faktora koji objašnjava taj fenomen. U svakoj zemlji mogu da postoje drugi faktori ali je diskriminacija svakako prisutna"
1 komentar(a)
žene, biznis, Foto: Shutterstock
žene, biznis, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 06.12.2014. 11:50h

Žene su u prosjeku obrazovanije, iskusnije i produktivnije od muškaraca, ali su i dalje manje plaćene.

Nejednakost u zaradi između muškaraca i žena postoji u 38 država koje je ispitala Međunarodna organizacija za rad u svom godišnjem izvještaju, a najveći jaz je u SAD. U toj državi žene prosječno zarade 64,20 dolara a muškarci 100.

Suprotno opštem trendu, muškarci su u SAD produktivniji od žena. Imaju više iskustva i školovaniji su, navodi se u izvještaju.

U Evropskoj uniji, Rusiji i Brazilu žene imaju prednost u svim pomenutim oblastima, ali razlike u platama i dalje postoje.

"Diskriminacija je jedan od faktora koji objašnjava taj fenomen. U svakoj zemlji mogu da postoje drugi faktori ali je diskriminacija svakako prisutna", izjavila je generalna direktorka Organizacije Sandra Polaski.

Inače, plate su u svijetu prošle godine u prosjeku porasle za dva odsto na godišnjem nivou, dok je njihov prosječan rast u 2012. bio tri odsto. Povećanje zarada bilo je različito od regiona do regiona a najveće je zabilježeno u zemjama u usponu, prenosi AFP.

U Aziji su plate u prosjeku lani porasle šest odsto a u zapadnoj Evropi i centralnoj Aziji 5,8 odsto. Zaposlenima na Bliskom istoku u prosjeku su povećane zarade za 3,9 odsto, u Latinskoj Americi i na Karibima za 0,8 odsto a u Africi 0,9 odsto.

ILO napominje da su plate u razvijenim ekonomija tokom 2013. ponovo bile u stagnaciji, a u pojedinim državama su čak smanjene . Prošle godine u razvijenim zemjama plate su povećane 0,2 odsto u odnosu na 0,1 procenat godinu dana ranije.

U Španiji, Grčkoj, Irskoj, Japanu i Velikoj Britaniji prosječne plate su u 2013. bile manje nego 2007. Globalna stagnacija plata posljedica je ekonomskog usporavanja.

Nejednakost u platama između muškaraca i žena i dalje je prisutna, ističe se u izvještaju.

"Borba protiv diskriminatorske prakse i predrasuda zasnovanih na razlici u polovima mora da bude prioritet vlada, uvođenjem efikasnih politika koje se odnose na materinstvo, očinstvo i roditeljstvo. Sve zemlje treba da sprovedu akcije u cilju pravednije podjele odgovornosti unutar same porodice", piše u dokumentu Međunarodne organizacije rada.

Bonus video: