FBI istražuje masovne pucnjave

Cilj izvještaja je da se prikupe podaci o napadima i pomogne lokalnoj policiji da se pripremi da odgovori na takve situacije u budućnosti
0 komentar(a)
FBI, Donald, Foto: Screenshot (Twitter)
FBI, Donald, Foto: Screenshot (Twitter)
Ažurirano: 25.09.2014. 15:42h

Broj slučajeva u kojima naoružani napadač rani ili ubije više ljudi u Americi drastično je povećan, a većina napada dogodi se u školama, objavio je FBI.

FBI je sastavio izvještaj na osnovu studije o 160 ovakvih incidenata, između 2000. i 2013. godine, koji su uglavnom definisani kao slučajevi da naoružani napadač puca ili namjerava da puca u ljude u prometnim oblastima.

Cilj izvještaja, u koji nisu uključene pucnjave povezane s obračunima kriminalnih grupa ili narko kartela, je da se prikupe podaci o napadima i pomogne lokalnoj policiji da se pripremi da odgovori na takve situacije u budućnosti.

"Ovakvi incidenti, većina njih, dogode se za par minuta. Zato treba razviti najbolju taktiku, tehniku i proceduru i prenijeti ih državi i lokalnim partnerima", rekao je pomoćnik direktora FBI, Džejms F. Jakon.

Prema izvještaju, oko šest pucnjava dogodilo se tokom prvih sedam godina perioda koji studija obuhvata. Taj prosjek porastao je za oko 16 za svaku godinu od posljednjih sedam obuhvaćenih izvještajem.

Ovaj period obuhvata pucnjavu u bioskopu "Aurora" u Koloradu 2012. i onu u školi "Sendi Huk" u Njutonu u Konektikatu, kao i masakr u zgradi Komande mornarice u Vašingtonu, u kojem je napadač ubio 12 ljudi, prije nego što su njega ubili pripadnici policije.

Većina ovakvih napada dogodi se u školama, univerzitetima ili poslovnim prostorima, a manje na otvorenom, na vojim posjedima ili u zdravstvenim ustanovama, prenio je AP.

U periodu koji izvještaj obuhvata, ubijeno je ili ranjeno najmanje 1.000 ljudi, a u jednom od četiri slučaja, napadač je izvršio samoubistvo prije nego što je policija stigla.

U najmanje šest incidenata, napadač je bila žena, dodaje u izvještaju FBI.

Međutim, nije u svim pucnjavama obuhvaćenim studijom bilo žrtava ili ranjenih. Primjer je slučaj iz 2006. godine u Džoplinu u Misuriju, gdje je 13-godišnji dječak s puškom i pištoljem upao u školu, ali mu se puška zaglavila prije nego što je uspio da ispali metak. Direktor ga je zatim izveo iz škole i predao policiji.

Analitičari ovakvih slučajeva kažu da su motivi napadača različiti, ali da većina osjeća stvarnu ili umišljenu nepravdu koja mu je nanijeta, što po njemu opravdava čin nasilja.

Bonus video: