Šerpe mame peruansko pleme u spoljni svijet

Domoroci se upadima izlažu opasnostima od sukoba sa mještanima, kao i od savremenih bolesti na koje nisu imuni
56 pregleda 3 komentar(a)
Pogled na turiste preko rijeke: Pripadnici Maško Pira, Foto: Reuters
Pogled na turiste preko rijeke: Pripadnici Maško Pira, Foto: Reuters
Ažurirano: 08.09.2014. 18:41h

Šest pripadnica plemena Maško Piro pobjegle su natrag u džunglu, nakon upada u jednu zabačenu kolibu u peruanskom nacionalnom parku Manu u zapadnom Amazonu, stežući novopribavljene predmete: nekoliko metalnih šerpi.

Drski prepad usred dana u turističkom uporištu u maju predstavljao je rijetko pojavljivanje jednog od najizolovanijih plemena koji sve više rizikuju da stupe u kontakt sa spoljnim svijetom.

Pleme Maško Piro u prošlosti se sukobljavalo sa lovokradicama, šumokradicama i švercerima droge koji su upadali u njihove enklave u džungli, ali antropolozi tvrde da ih primamljivost savremenog oruđa sada dovodi u iskušenje da prilaze bliže nego ikad ranije selima i turističkim kampovima.

„To je tehnološka revolucija", kazao je za Rojters antropolog Klaus Rumenilo-ler. „Zamislite da živite u svijetu gdje imate samo kamene sjekire i onda vam neko da mačete."

Njihovi napadi su opasni, izlažu ih opasnostima od nasilnih susreta sa prestravljenim mještanima i kontakta sa savremenim bolestima protiv kojih ovi lovci-sakupljači nemaju imunitet.

Pleme Maško Pi-ro oduvijek je odbacivalo strance i uspjelo da preživi porobljavanje krajem 1800-ih i da suzbije napredovanje hrišćanskih misionara u XX vijeku.

Međutim, u posljednje tri godine, sve se češće mogu vidjeti u krpama koje im prekrivaju bedra u blizini nacionalnog parka Manu.

„Zvučale su kao ptice", kazala je Giljermina Loaiza, kroz čiju su kuhinju pripadnice plemena projurile tokom nedavnog upada. „Mislila sam da se to neko iz druge turističke agencije šali sa mnom."

Procjenjuje se da pleme broji oko 600 pripadnika i da su podijeljeni u nekoliko grupa koje se stalno kreću kroz džunglu i da s vremena na vrijeme grade skloništa na obalama rijeke gdje kopaju u potrazi za kornjačinim jajima.

Peruanska vlada zabranjuje kontakt sa njima i drugih desetak takozvanih „nedodirljivih" domorodačkih plemena, u prvom redu zbog dobrobiti njih samih njihov imuni sistem je nedovoljno otporan.

Ljekar Fernando Mendieta, koji je prije tri godine spriječio širenje respiratorne bolesti u jednom poluizolovanom indijanskom plemenu, zabrinut je da bi pleme Maško Piro bilo teško liječiti zbog agresivnosti. U incidentu 2011, pripadnici ovog plemena kopljima su ubili jednog mještanina i ranili čuvara parka. „Ne namjeravam da budem prvi koji će pokušati da da injekciju nekom iz Maško Pira", kazao je Mendieta.

U želji da umire ljude iz ovog plemena, mještani obližnjeg sela Diamante ponekad bi ostavljali mačete i banane na obali rijeke Alto madre se dios, ispričao je Rojtersu ribar Henri Bonifasio.

„Jednom smo im ostavili hladno gazirano piće", kazao je Bonifasio. „Jedan čovjek ju je zgrabio, osjetio hladnoću, bacio je i otišao."

Bonus video: