Kina optužuje: "Japanski F-15 lovci ugrozili bezbjednost našem Tupoljevu"

Kinesko ministarstvo odbrane je saopštilo da se incident dogodio u srijedu
1 komentar(a)
Ažurirano: 13.06.2014. 08:48h

Kina je danas okrivila Japan za bliski susret njihovih ratnih aviona iznad Istočnog kineskog mora, a Čajna dejli je na sajtu objavio video snimak incidenta na kojem se vidi koliko su avioni bili blizu jedni drugih.

Japanski ratni avioni približili su se kineskom tupoljevu na samo 30 metara. Kako javlja agencija Sinhua, kinesko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da su "bliska japanska prismotra, koja traje duže vrijeme, i praćenje kineskog aviona doveli do tenzija" iznad mora.

"Okidač za tenziju u potpunosti su bili opasni akti japanskih aviona prema kineskom avionu.Sa druge strane, Japan ignoriše činjenice i poseže za lažnim protivoptužbama, otvoreno kleveta Kinu i naduvava takozvanu "kinesku prijetnju", rekla je portparolka ministarstva.

Kinesko ministarstvo odbrane je saopštilo da se incident dogodio u srijedu, i da su tom prilikom dva japanska lovca F-15 ušla u rep kineskom avionu Tu-154, i da su mu prišla na oko 30 metara, ozbiljno mu ugrozivši bezbjednost.

Ovaj bliski susret trajao je 11 minuta. Video snimak, napravljen iz kokpita kineskog aviona, prikazuje japanskog fantoma sa jedne strane a potom japanskog fantoma sa druge strane tupoljeva.

Oba F-15 nose projektile, i toliko su blizu da se u njihovim kabinama mogu vidjeti piloti.

Kako navodi Čajna dejli, stručnjaci su ocijenili da je ovakva blizina mogla dovesti do sudara.

Japan je prethodno optužio Kinu da je kineski avion taj koji je "neuobičajeno prišao blizu" japanskim avionima, a kinesko ministarstvo odbrane uzvratilo je tvrdnjom da je to "povika na vuka".

Istog dana kad se desio prvi incident, dva japanska špijunska aviona upala su identifikacionu zonu kineske protivvazdušne odbrane nad Istočnim Kineskim morem, javlja Sinhua.

Na njih su, radi identifikacije, poslata dva kineska lovca J-11, a kako tvrdi ministarstvo odbrane, držali su se od uljeza na više od 150 metara.

"Kineski piloti su se držali profesionalno, uzdržano i prema standardima, dok su akti japanskih pilota bili opasni i očigledno provokativni", saopštilo je kinesko ministarstvo odbrane.

Prema navodima ministarstva, nije to prvi put da Japan optužuje svoje žrtve.

Takođe se navodi da Japan već duže vreme izbliza nadzire i remeti uobičajene kineske letove "što je ozbiljna opasnost po bezbjednost kineskih ratnih aviona" i uzrokuje napetost nad Istočnim kineskim morem.

Kineske vlasti ukazuju da su prošlog mjeseca dva japanska aviona ušla u bezbjednosnu identifikacionu zonu nad ovim morem kako bi pratila i miješala se u kinesko-ruske pomorske manevre.

Ministarstvo spoljnih poslova je danas ukazalo da skorašnje akte Japana usmjerene ka promjeni svog ustava, koji ga sprečavaju da djeluje ofanzivno, i ka jačanju svoje vojske.

"Japan mora iskreno svijetu da objasni svoje namjere", ocijenilo je kinesko ministarstvo, dodajući da Kine rezerviše sebi pravo da poduzme dalje mere.

Galerija

Bonus video: