Bliski saradnici kineskih vođa sklanjaju bogatstvo u inostranstvu

Među 2,5 miliona tajnih dosijea koje je ova grupa našla, takođe je i svojevrsni "ko je ko" političke elite Kine
0 komentar(a)
Jang Huijan, Foto: Therichest.com
Jang Huijan, Foto: Therichest.com
Ažurirano: 22.01.2014. 09:53h

Bliski saradnici najmoćnijih kineskih vođa, uključujući predsjednika Si Đinpinga i bivšeg premijera Ven Đabaoa, dio svog bogatsva skrivaju u poreskim rajevima u inostranstvu, otkriva danas jedna mreža za istraživačko novinarstvo.

Prema dokumentima do kojih je došla grupa Nezavisni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), čije je sjedište u Vašingtonu, skoro 22.000 klijenata porijeklom iz Kine ili iz Hongkonga povezani su sa ofšor kompanijama u takozvanim poreskim rajevima.

Među njima su milioneri iz svijeta biznisa, među kojima su i najbogatija žena Kine Jang Huijan, ili Poni Ma i Džang Džidong, osnivači gigantske internet kompanije Tencet.

Ali među 2,5 miliona tajnih dosijea koje je ova grupa našla, takođe je i svojevrsni "ko je ko" političke elite Kine, iako je imovina rukovodilaca tabu tema, jer najviši zvaničnici komunističkog režima navodno treba da služe narodu bez ličnog interesa, navodi agencija AP.

Među imenima nalaze se članovi Narodne skupštine, kao i bliski saradnici bivšeg predsjednika Hu Đintaoa, bivšeg premijera Li Penga i Deng Sjaopinga, koji je od kraja 1970-ih nadgledao otvaranje kineske privrede.

Među imenima nalaze se članovi Narodne skupštine, kao i bliski saradnici bivšeg predsjednika Hu Đintaoa, bivšeg premijera Li Penga i Deng Sjaopinga, koji je od kraja 1970-ih nadgledao otvaranje kineske privrede

Bogati investitor za nekretnine Deng Dijagi, koji se 2006. oženio sa starijom sestrom Si Đinpinga, vlasnik je 50 odsto kompanije registrovane na Djevičanskim ostrvima, nazvane "Excellence Effort Property Development".

Sin Ven Đabaoa, Ven Junsong, na tom istom mjestu osnovao je 2006. kompaniju u kojoj je on jedini rukovodilac i akcionar.

Iako takve kompanije možda nisu potpuno ilegalne, one često predstavljaju sukob interesa i korišćenje veza u vladi, rekao je Minsin Pei, profesor koledža Klermon Makena.

Prema navodima istraživačke mreže, 90 odsto klijenata u kontinentalnoj Kini formirali su "offšor" kompanije na Djevičanskim ostrvima, često uz pomoć zapadnih firmi, među kojima su švajcarske banke UBS i Kredi svis (Credit susse), ali takođe i velika konsalting kompanija Prajsvoterhauskupers (PricewaterhousCoopers).

Njih oko sedam odsto osnovalo je firme na ostrvima Samoa, a tri odsto u drugim zonama, navodi ova novinarska mreža i dodaje da je dokumente analizirala sa preko pedeset partnerskih organizacija ili medija širom svijeta.

Bonus video: