Pompeo počeo posjetu Sjevernoj Koreji

Šef američke diplomatije turneju će nastaviti u Tokiju, Hanoju, Abu Dabiju i Briselu
0 komentar(a)
Majk Pompeo Sjeverna Koreja, Foto: Reuters
Majk Pompeo Sjeverna Koreja, Foto: Reuters
Ažurirano: 06.07.2018. 09:26h

Američki državni sekretar Majk Pomeo počeo je danas posjetu Sjevernoj Koreji, s ciljem da utvrdi detalje oko obaveza Pjongjanga povodom denuklearizacije.

To je treća Pompeova posjeta Pjongjangu od aprila, a prva poslije samita predsjednika SAD Donalda Trampa i sjevernokorejskog lidera Kim Džong Una 12. juna u Singapuru.

Pompeov glavni zadatak je da odagna sve veći skepticizam po pitanju ozbiljnosti Kim Džong Una u odustajanju od nuklearnog arsenala i da doprinese konkretnim akcijama u tom pogledu poslije optimistične retorike lidera SAD i Sjeverne Koreje, navodi Asošiejted pres.

"Naši lideri su na singapurskom samitu preuzeli obaveze povodom potpune denuklearizacije Sjeverne Koreje i skicirali osnove mogućih promijenjenih odnosa SAD i Sjeverne Koreje. Ja ću sada pokušati da utvrdim neke detalje tih obaveza i nastavim ka primjeni onoga što su dva lidera obećala jedan drugom i svijetu. Očekujem da je Sjeverna Koreja spremna da učini isto", kazao je Pompeo tokom puta.

Njega su na aerodromu dočekali šef sjevernokorejske diplomatije Ri Jong Ho i visoki zvaničnik vladajuće komunističke stranke Kim Jong Čol.

Šef američke diplomatije turneju će nastaviti u Tokiju, Hanoju, Abu Dabiju i Briselu.

Nekoliko sati pred Pompeov dolazak, sjevernokorejski državni medij Uriminzokiri kritikovao je SAD zbog pokretanja pitanja nepoštovanja ljudskih prava u Sjevernoj Koreji pred ključne pregovore o rešavanju spora oko nuklearnog naoružanja.

Uriminzokiri je naveo da Vašington treba da prestane da provocira Sjevernu Koreju "anahronom larmom povodom ljudskih prava" u vrijeme diplomatskih pokušaja poboljšanja odnosa.

Taj sajt je kritikovao junsku rezoluciju Predstavničkog doma Kongresa SAD u kojoj se poziva da "potpuna, provjerljiva i nepovratna poboljšanja stanja ljudskih prava" budu dio američkih strategija za denuklearizaciju Sjeverne Koreje.

Kritici je izložen i izvještaj Stejt depatmenta o trgovini ljudima za 2018. godinu, u kojem se Sjeverna Koreja našla medju tri zemlje s najlošijim standardima u toj oblasti.

Bonus video: