Promijenjen imidž Trampa u Sjevernoj Koreji: Od izlapjelog starca do uvaženog predsjednika

Sa zakašnjenjem od dva dana sjevernokorejska državna televizija je u četvrtak prikazala prve snimke i fotografije sa samita, dva dana pošto se sastanak završio i Kim vratio u Pjongjang
0 komentar(a)
Kim Džong Un, Donald Tramp, Foto: Reuters
Kim Džong Un, Donald Tramp, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.06.2018. 16:15h

Građani Sjeverne Koreje dobili su novi imidž američkog predsjednika Donalda Trampa pošto se sastao s vođom Kim Džong Unom - umjesto naziva poput "izlapjeli starac" sada je predstavljen kao uvaženi predsjednik.

Ranije je aktuelni predsjednik SAD u sjevernokorejskim medijima u najboljem slučaju mogao da dobije "Tramp" bez titule ili znakova poštovanja. Sada je nazvan "predsjednik Sjedinjenih Američkih Država", "predsjednik Donald J. Tramp" ili čak "vrhovni vođa", piše agencija Asošiejted pres.

Transformacija sjevernokorejske zvanične verzije Trampa, koji je u medijima prikazan ozbiljno i skoro kraljevski, ističe pažljivo osmišljenu koreografiju koju je vlada pripremila za svoj narod, koji je od ranog djetinjstva učen da mrzi "američke imperijaliste", kako bi se prilagodio ogromnoj promjeni u odnosima s Vašingtonom.

Sa zakašnjenjem od dva dana sjevernokorejska državna televizija je u četvrtak prikazala prve snimke i fotografije sa samita, dva dana pošto se sastanak završio i Kim vratio u Pjongjang.

Zvijezda događaja je bio Kim, navodi AP i dodaje da se Trampovo prvo pojavljivanje i sada već čuveno rukovanje dogodilo tek poslije skoro 20 minuta emisije koja je trajala 42 minuta.

Najpoznatija voditeljka Sjeverne Koreje predstavila je Kima kao državnika koji prevazilazi svoju mladost, uvjerenog i uglađenog, spremnog da se osmijehne, ali koji čvrsto stvari drži pod kontrolom.

Prikazan je kako Trampu, više nego duplo starijem, dozvoljava da se nagne ka njemu da se rukuje ili kako diže palac u znak odobrenja i onda ide par koraka ispred na radni ručak.

U emisiji je takođe prikazano kako je Tramp pružio ruku da se rukuje s vojnim zvaničnikom Sjeverne Koreje koji mu je umjesto toga salutirao, na šta je Tramp onda salutirao njemu i tek poslije se rukovali.

Prije nego što je prikazano kako su Tramp i Kim potpisali zajedničku izjavu, voditeljka je rekla da je Tramp pokazao Kimu svoju oklopnu limuzinu, primijetivši da je za Amerikance poznata kao "zvijer".

U jednom trenutku ih je nazvala "dvojica vrhovnih vođa".

Odlazak Kima u Singapur je prikazan hronološki, počevši od crvenog tepiha s kojeg je krenuo na aerodromu u Pjongjangu. Zatim je iz Singapura uslijedio snimak povorke automobila kojim je otišao do hotela Sent Ridžis prolazeći pored ljudi koji su mu mahali pored puta, dočekujući ga skoro kao rok zvijezdu. Potom je prikazan Kimov noćni obilazak grada uoči samita.

Prikaz samita u državnim medijima je izuzetno važan zato što stanovništvu Sjeverne Koreje, koje ima ograničen pristup vijestima, daje predstavu šta se dešava ali i kako vlada očekuje od njega da reaguje, navodi AP.

Za prosječnog Sjevernokorejca prikaz državnih medija Kimovih diplomatskih aktivnosti ove godine mora da je bio skoro zapanjujući, dodaje američka agencija.

Uoči samita, sjevernokorejski mediji su ublažili retoriku kako ne bi pokvarili atmosferu dok se Kim priprema za razgovor s liderom zemlje koju je Sjeverna Koreje decenijama označavala kao najgore mjesto na Zemlji, pored Japana, bivšeg kolonizatora.

Potpredsjednik SAD Majk Pens i savjetnik za nacionalnu bezbjednost Džon Bolton bili su na meti kritika, ali je o Trampu malo bilo riječi.

Sjeverna Koreja je predstavila Kimovu diplomatsku strategiju kao logičan sljed poslije onoga što je on nazvao završetkom plana za razvoj uvjerljive nuklearne odbrane na politiku neprijateljstva i "nuklearne ucjene" iz Vašingtona.

Ta poruka je bila prisutna i u današnjim vijestima u kojima je naglašeno da su razgovori s Trampom bili usredsređeni na stvaranje novog odnosa u skladu s posljednjim promjenama - što najvjerovatnije znači novi status Severne Koreje kao države s nuklearnim oružjem - i želje da se napravi mehanizam kojim bi osigurao trajni mir na Korejskom poluostrvu i konačno denuklearizacija.

Bonus video: